IŞİD baskısı iflasa sürükledi

Süleyman Şay Türbesi'nin onarımı ve ek bina inşaatı işlerini yapan İlci Holding, Irak Hükümeti'nden 120 milyon dolarlık alacağını tahsil edemeyince iki şirketi için iflas erteleme istedi

IŞİD baskısı iflasa sürükledi

Kuzey Irak'ta IŞİD işgalinin yarattığı ekonomik kriz, Türk şirketlerini olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Irak Hükümeti'nden 120 milyon dolar alacağı bulunan İlci Holding, iki şirketi için iflas erteleme istedi. Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre İlci ve İlsan İnşaat'ın üstlendiği projelerin tutarı 4.5 milyar TL'yi aşıyor.

Daha önce Süleyman Şah Türbesi'nin onarımı ile Suruç Tüneyi gibi büyük projelerin yapımını üstlenen Holding, iflas isteminin nedeni olarak IŞİD nedeniyle Kuzey Irak'ta oluşan istikrarsızlık ve Siirt ile Silvan'da hayata geçirilen iki baraj projesinde yaşanan sorunları gösterdi. Yaklaşık 3 bin çalışanı bulunan Ankara Merkezli İlci Holding, iki şirketinin iflas erteleme başvurusunu Ankara 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne 21 Ağustos'ta yaptı. Mahkemenin iki şirket için tedbir kararı almasıyla birlikte şirketin varlıkları da koruma altına alınmış oldu. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Avukat Ayşe Duygu Özalp, Irak'ta yaşanan iç karışıklıkların yapılan yatırımların geri dönüşümünde sıkıntılar yarattığını belirterek, İlci İnşaat'ın 400 milyon TL kar beklediği 27 projesinden, icra baskısı olmadığı taktirde, tüm borçları ödeyecek kaynağı çıkacağını söyledi.