IŞİD ekonomiyi de vurdu

Kuzey Irak Kürt Bölgesi'nde faaliyetlerini sürdüren Creative Design sahibi Murat Baysal, ISİD saldırılarının sektörde şok etkisi yarattığını söyledi

IŞİD ekonomiyi de vurdu

IŞİD saldırısından önce de Merkezi Hükümetin, Kürt Hükümetine aktarması gereken ödeneği aktarmaması nedeniyle zor günler geçirdiklerini söyleyen Creative Design sahibi Murat Baysal, IŞİD saldırılarının sektör için 'şok' yarattığını söyledi. Al Jazeera Türk editörüne açıklamalarda bulunan Baysal, hem Irak'ta hem de Kürt bölgesinde hükümet kurma çalışmalarının oldukça uzun sürdüğünü ve bu durumun bölgede faaliyet gösteren şirketler için çok sayıda sorun yarattığı belirterek: 'IŞİD saldırısıyla küçük bir şok yaşandı. Son 10 günde tedirğinlik yaşandı; çünkü hiçbirimiz IŞİD'in Kürt bölgesine saldıracağını beklemiyorduk.' şeklinde konuştu.

Olumsuz ortam nedeniyle çok sayıda çalışanın ülkeyi terkettiğini, buna karşın firmaların faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğinin altını çizen Baysal, ABD ve Avrupa'dan gelen 'Kürt Bölgesi kırmızı çizgimizdir!' şeklindeki açıklamaların büyük bir moral olduğunu söyledi. 

12 milyon dolarlık proje
Baysal, Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren çok sayıda Türk firmasının güvenlik sebebiyle tedirgin olduğunu ve projelerde önemli gecikmeler olduğunu belirterek firmanın yürüttüğü Erbil'deki 12 milyon dolarlık proje hakkında da bilgi verdi. 'Dört gün önce iş sahipleriyle toplantı yaptık. Olası riskleri değerlendirdik. Sonuç olarak 1 Eylül'e kadar yavaş çalışma, o tarihten sonra da hızlıca işe devam etme kararı aldık. 12 milyon dolarlık bir proje bu... ' şeklinde konuştu. 

İşçiler dönüyor
Bölgede faaliyet gösteren bir diğer inşaat şirketi Pan İnşaat'ın sahibi Mehmet Kocatürk de, ilk günlerde Türkiye'ye giden işçilerin bölgeye dönmeye başladığını söyledi. Kocatürk buna karşın ülkeye giren tır sayısında azalmalar yaşandığını belirterek: 

'Mersin'den Erbil'e eskiden 2500 dolara yük taşıyan tırlar şimdi 1300 dolara taşıyor. Yük bulamadıkları için fiyatları düşürdüler. Bu durum yaşananları özetliyor aslında' şeklinde konuştu.