ISK - SODEX 2014 Mayıs'ta kapılarını açıyor!

ISK - SODEX 2014 7 - 10 Mayıs tarihleri arasında Yeşilköy’de bulunan İstanbul Fuarı Merkezi’nde gerçekleşiyor

ISK - SODEX 2014 Mayıs'ta kapılarını açıyor!

21 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Antigua, Haiti, Bermuda Adaları ile São Tomé ve Príncipe Demokratik Cumhuriyeti’nin de aralarında bulunduğu 186 ülkeye ihracat yapan iklimlendirme ve tesisat sektörü ISK - SODEX 2014’te bir araya geliyor. Sektörün devlerinin yanı sıra KOBİ’leri de buluşturan fuarda yeni iş bağlantılarının yapılması bekleniyor. Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık tarafından düzenlenen ISK - SODEX 2014, 7 - 10 Mayıs tarihleri arasında Yeşilköy’de bulunan İstanbul Fuarı Merkezi’nde gerçekleşiyor

Haiti’den Antigua’ya tam 186 ülkeye ihracat yapan iklimlendirme ve tesisat sektörünün kalbi 7 - 10 Mayıs tarihleri arasında Yeşilköy’de bulunan İstanbul Fuarı Merkezi’nde düzenlenecek olan ISK - SODEX 2014’te (Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarı) atacak. Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık tarafından düzelenen ISK - SODEX 2014, sektörde gelinen noktayı, yenilikleri ve endüstriyel gelişmeleri tüm dünyaya gösterme fırsatı sunacak. 2 yılda bir düzenlenen ve toplam 11 salonda ve 55 bin metrekare alanda gerçekleşen fuarı yerli ve yabancı 90 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Alarko Carrier, Baymak, Bosch, Dizayn Boru, Eczacıbaşı, Ferroli ve Demirdöküm gibi sektörün büyük oyuncularının yanı sıra fuar, KOBİ’lerin (Küçük ve orta boy işletmeler) yeni iş bağlantılarına da ev sahipliği yapacak. Fuara bu yıl 838 firma katılıyor.

ISK- SODEX’in kendi alanında dünyanın üçüncü, tüm sektörler içinde Türkiye’ninse en büyük fuarı olduğunu söyleyen Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Murat Demirtaş, “2012’de düzenlenen bir önceki fuarımızı yurtiçi ve yurtdışından 82 bin kişi ziyaret etmiş, 1.2 milyar dolarlık iş bağlantısı sağlanmıştı. Bu yıl hedefimiz bu rakamların en az yüzde 10 üzerine çıkmak” dedi.

İhracattaki artış sevindiriyor
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) verilerine göre, 2013 yılında Türkiye’nin iklimlendirme sektörü ihracatı yüzde 10.7’lik artış göstererek 4.2 milyar dolara yükseldi. İthalat ise aynı dönem içinde 6.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yani Türkiye’nin toplam iç ve dış pazar hacmi 10.6 milyar dolar seviyesine ulaştı. Sektör bu yıl 5 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Özellikle euro ve dolarda görülen artış sonrası ihracatın daha da cazip hale gelmesi bu hedefin yakalanabileceğini gösteriyor.

Türkiye’nin en fazla ihraç ettiği ürünlerin başında 402 milyon dolarla radyatörler başı çekiyor. Onu 345 milyon dolarla merkezi ısıtma kazanları, 248 milyon dolarla vitrin tipi soğutucular-derin dondurucular, 220 milyon dolarla bağlantı elemanları ve 128 milyon dolarla split sistem klimalar izliyor.

Yeni pazarlara açılıyoruz
İklimlendirme sektörü 2013 yılında 186 ülkeye ihracat gerçekleştirdi ve bu sayı her geçen gün artıyor. Son olarak sektör temsilcileri Gine Körfezi açıklarında bir ada ülkesi olan São Tomé ve Príncipe Demokratik Cumhuriyeti’ne, Haiti’ye, Karayip Denizi’nin doğusunda yer alan Antigua ve Atlas Okyanusu’nda bulunan Bermuda Adaları gibi daha önce hiç gitmediğimiz pazarlara bugün ürün satar hale geldi.

Haritada dahi yerini bulmakta dahi zorlandığımız bu ülkelere ihracat yapmanın çok zor olduğunu söyleyen Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Murat Demirtaş, “Sektör temsilcileri ellerinde bavullarla ülke ülke dolaşarak bu bağlantıları sağlıyorlar. Bu gerçekten büyük bir başarıdır” diye konuştu.