İskan almak kimin görevi?

Bina inşaatının tamamlanarak, yasal olarak oturma izni verildiğini gösteren iskan belgesinin mutlaka alınması gerekiyor. Peki iskan almak kimin görevi? Sorunun yanıtı için haberimizi okuyun.

İskan almak kimin görevi?

İskan ya da diğer bir ifadeyle yapı kullanma izin belgesi, yapının inşaatı tamamlandıktan sonra bağlı bulunan belediyeden alınıyor. Projenin yasal olarak inşa edilip, edilmediğini gösteren iskan, belediyece oturma izninin verildiğini simgeliyor.

Alınması şart olan iskanın verilebilmesi için; ruhsatlı olarak inşa edilen yapının inşaat çalışmalarının bitmiş olması, yapı ruhsatı alındığı tarihinden 2 sene içinde inşaatına başlanmış olması ve  inşaat çalışmalarının 5 sene içerisinde bitmiş olması gerekiyor.

‘Yapının yasal dayanağı olan iskanı almak kimin görevi?’ sorusunun yanıtına ise müteahhit diyebiliriz. Yani iskan belgesi almak müteahhitin sorumluluğundadır ve bu durumun müteahhit ile yapılan sözleşmede belirtilmesi gerekmektedir. Peki iskan alınmazsa, yani binada iskan yoksa ne olur?

İskan belgesi yapının inşaat çalışmaları tamamlanıp; oturulacak düzeye getirildikten sonra, projeye uygun olarak yapıldığının tespiti halinde veriliyor. Ancak bazı durumlar, iskan alınmasına engel olabiliyor. Müteahhitin inşaatı projesine uygun yapmaması, skk borcu bulunması gibi nedenler, iskan belgesini almasına engel teşkil ediyor. Hangi sebepten olursa olsun binada iskan yoksa, bu durumun ev sahiplerine ve kiracılarına bazı dezavantajları oluyor. Örneğin; İskanın olmaması halinde elektrik, doğalgaz ve su gibi abonelikler mesken aboneliği üzerinden yapılamıyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi, iskanın olmaması yapının resmi olarak hala inşaat durumunda olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, bu abonelikler mesken üzerinden alınamıyor.  Ayrıca iskan belgesi olmayan bir yapıdaki evinizi satmak istediğinizde, alıcının nakit parasının bulunması gerekiyor. Çünkü, bankalar da iskanı alınmamış olan yapılara kredi vermiyor.