İskele kararı 2015'te uygulanacak

Son dönemlerde hızla artan inşaat kazalarını masaya yatıran ve inşaat iskelelerinin teknik kriterlerini belirleyen Hükümet, kararın uygulamasını 1 Temmuz 2015'e erteledi

İskele kararı 2015'te uygulanacak

Hükümet, son dönemlerde büyük bir hızla artan inşaat sektörü iş kazalarını masaya yatırdığı görüşmeler sonrasında, Cumhuriyet tarihinde ilk kez 'inşaat iskelelerinin' teknik kriterlerini belirledi. 13.5 metreyi aşan iskelelerin çelik veya alüminyum alaşım bileşenlerinden oluşmasını, böylelikle kırılma ve aşınma sorunun gidermeyi hedefleyen Hükümet, geçen Cuma günü Resmi Gazete'de yayınlanmasına rağmen, kararın yürürlüğe girmesini 1 Temmuz 2015 tarihine erteledi. Bu tarihten önce ruhsat alan işletmelerin yeni düzenlemeden muaf tutulacağı açıklandı. 

Yeni iskele düzenlemesi ne getiriyor?
Bugün'den Cihan Acar'ın haberine göre, Hükümet tarafından hazırlanan tebliğ, işçilerin halen kendi imkanlarıyla kurduğu iskelelerin statik hesap ve detay çizimlerini proje mühendislerine verilmesini karara bağlıyor. Buna göre iskelelerin uygulama ve söküm dahil aşamaları yüklenici, şantiye şefi, ruhsat vermeye yetkili idare ve yapı denetim kuruluşu ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarınca da denetlenecek. Binaların yola bakan kısımlarına kurulan iskelelerin brandayla örülmesini öngören düzenleme, yoldan geçen vatandaşların zarar görmesini engellemeyi planlıyor.