İskelelerde rüzgar yükü hesaba katılmalı

Doka Genel Müdürü Ender Özatay, Taksim’de çöken iskele ile ilgili olarak, "Rüzgar yükü göz ardı edilmiş olabilir" açıklamasını yaptı

İskelelerde rüzgar yükü hesaba katılmalı

Dünyanın önde gelen kalıp ve iskele uzmanı firmalarından Doka Genel Müdürü Ender Özatay, Taksim'de fırtına nedeniyle çöken iskele ile ilgili olarak açıklamada bulundu. İskelelerde üç unsura dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Özatay, "Rüzgar yükü, iskele üzerinde oluşacak hareketli yükler ve iskelenin kendi yüküdür. İskelenin yapılan binayla çok sağlam bağlantılarının yapılması gerekir. Taksim’de çöken iskelede rüzgar yükü göz ardı edilmiş olabilir" dedi. 

Yükler doğru şekilde hesaplanmıyor
İskelelerde görülen en büyük sorunlara da değinen Ender Özatay, "İskelelerde yükler doğru şekilde hesaplanmamaktadır. Rüzgar yükü ve emniyet katsayısı göz ardı ediliyor. (Olması gereken emniyet katsayısı kopma için 2,35 alınmalıdır) Taksim’de çöken iskelede rüzgar yükü göz ardı edilmiş olabilir" diye konuştu.

İs güvenliğinin önemi
Doka’nın iş güvenliğini ön planda tutan bir firma olduğundan bahseden Özatay, Doka tüm işlerinde maksimum güvenlikle çalışır. Kalıp ve iskele konusunda Doka dünyada lider bir firma olmasının dışında, iş güvenliğinde getirdiği yenilikler ve başarılı çalışmalarıyla adından söz ettirmektedir" ifadesini kullandı.

Doka hakkında
1868 yılında Avusturya'da ahşap işleme atölyesi olarak kurulan Doka, o zamandan beri aile şirketi özelliğini koruyor. Şu an 70’ten fazla ülkede, 160 satış ve lojistik lokasyonu, yaklaşık 6000 çalışanıyla yapı sektöründe dünyanın lider tedarikçilerinden olan Doka gökdelenler, tüneller, köprüler, güç istasyonları, konut projelerinin geliştirilmesi, ulaşım, alt yapı sistemleri gibi yapıya dair her alanda faaliyet gösteriyor.