İSKİ'den Melen açıklaması

İSKİ, yaptığı bir açıklamayla İstanbul'un su ihtiyacının karşılanması için inşa edilen Melen Hattı'nın arızalandığı iddialarını yayınladı

İSKİ'den Melen açıklaması

İSKİ, yaptığı bir açıklamayla İstanbul'un su ihtiyacının karşılanması için inşa edilen Melen Hattı'nın arızalandığı iddialarını yayınladı. Melen kesintisinin uzun süreli olmadığını açıklayan İSKİ: 'Arıza bir saatte giderildi.' dedi.

İSKİ'den Melen açıklaması
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), arıza nedeniyle Melen Hattı'nın durduğu iddialarının asılsız olduğunu bildirdi. İSKİ'den yapılan açıklamada, dün bazı yazılı ve görsel medyada, Melen Hattı'nın Kuzuluk mevkisindeki arıza nedeniyle İstanbul''a su verilemediği ile ilgili haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.

İstanbul'a su verilmeye devam ediliyor
Haberlere konu olan bölgelerde, 19 Ekim'de saat 13.00'te arıza oluştuğu belirtilen açıklamada, "Arızaya ekiplerimiz 14.00'te müdahale ederek, sorunu gidermişlerdir. Arıza nedeniyle Melen Hattı'nın durduğu iddiaları tamamen asılsız olup, İstanbul'a su verilmeye devam edilmiştir" denildi.

İSKİ açıklaması
İSKİ açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 'Haberlere konu olan bölgede 19 Ekim 2014 Pazar günü basına yansıdığı gibi Melen İsale Hattı'nda arıza meydana gelmiştir. Saat 13.00'da meydana gelen arızaya ekiplerimiz 14.00'da müdahale ederek sorunu gidermişlerdir. Meydana gelen arıza nedeniyle Melen Hattı'nın durduğu iddiaları tamamen asılsız olup İstanbul'a su verilmeye devam edilmiştir.

Melen Projesi ne zaman bitecek?
Uzmanlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin B Planı olarak tanımladığı, Melen'den alınmakta olan miktarı artırmayı hedefleyen Su Taşıma Projesi'nin, şehrin acil su ihtiyacını karşılamada çözüm olamayacağı görüşünde birleşiyor. Zira, projenin en erken 2015 yılı ortalarında tamamlanabileceği vurgulanıyor. Yaşanan kuraklık nedeniyle yaz aylarında gündemden düşmeyen Melen projesi tartışmaları İSKİ'nin gelen yağışlarla birlikte barajların dolduğu açıklamasıyla gündemdeki yerini kaybetmişti. İSKİ verilerine göre İstanbul baraj doluluk oranları yüzde 21.9 oranında seyrediyor.