İSPARK'tan yeni uygulama: Mobil sorgulama

İSPARK tarafından geliştirilen yeni mobil uygulama ile sürücülerin otoparklardaki doluluk oranlarını telefonlarından sorgulamalarına olanak tanınacak.

İSPARK'tan yeni uygulama: Mobil sorgulama

İstanbul'da otopark doluluk oranlarını denetlemeye olanak tanıyacak yeni sistemin uygulamasına başlandı. Yeni uygulama ile otoparklara yerleştirilecek 1.500 adet civarındaki sensörlere aktarılacak bilgiler sapesinde doluluk oranlarının merkezden doğru yönetimine olanak tanınacak. Diğer taraftan mobil araçlardan da otoparkların doluluk ve boşluk oranlarının denetlenmesi de mümkün olacak.

Sürücüler otopark doluluk oranlarını cepten görüntüleyebilecek

İSPARK, İstanbul genelindeki otoparkların gerek merkezden yönetimi gerekse sürücüler tarafından bilgi edinilmesi açısından önem taşıyan bir uygulama geliştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kent genelindeki otoparkların tek merkezden yönetilmesine yönelik çalışmaları kapsamında harekete geçen İSPARK, şehirde yer alan otoparkların doluluk ve boşluk oranlarına ilişkin bilgilerin öncelikli olarak merkeze aktarımı ve bu sayede sağlıklı yönetimini mümkün kılacak uygulamanın başladığını duyurdu. Sistem diğer taraftan otopark arayışındaki sürücüler için de önemli bilgiler sunacak. 

Otoparklara kurulacak sensörlerden bilgi alınacak

İSPARK tarafından geliştirilen sistem kurum tarafından kent genelinde işletilen otoparklara kurulacak 1.500 civarındaki sensörden alınacak bilgilerin düzenlenmesine dayanacak. Buralardan gelen veriler tek merkezde topralanarak doğru yönlendirmelerin gerçekleştirilme olanağı sunacak. Diğer taraftan bu bilgiler mobil cihazlara indirilen 'ibb yol gösteren' isimli uygulama ile de sürücülere ulaştırılacak. IOS ve ANdroid tabanlı akıllı cep telefonları ile tablet nitelikli bilgisayarlarda kullanılabilecek olan bu uygulama sayesinde sürücüler, otoparkların teknik nitelikleri, doluluk ve boşluk oranlarının yanı sıra, ulaşım bilgileri, yön tarifi ve fiyat tarifeleri gibi konularda da bilgi edinebilecek. İbb yol gösterici uygulamasını indiren sürücüler, "özellikler" bölümünden katlı, yol üstü ya da açık otopark seçeneklerini belirleyecek ve kendilerine en yakın noktadaki otoparka da navigasyon sistemi ile oluşturulacak rota ile en kısa sürede ulaşabilecek. 

Otopark ücretlerinde İstanbulkart dönemi

Diğer taraftan söz konusu uygulama İstanbulkart ile otopark ücretini ödeme uygulaması ile bir nevi entegre olacak. Yeni uygulamayla bu hizmettten yaarlananlar, toplu ulaşımda yaygın olarak kullanılmakta olan İstanbulkart ile ödemelerine yapabilecek. Yine cep telefonu üzerinden de kredi kartlarıyla ödemeler mümkün olacak.