İsrail gazında ibre Türkiye'ye döndü

İsrail Hükümeti, doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak boru hattı için Yunanistan alternatifinin pahalı olması nedeniyle gözünü Türkiye'ye çevirdi.

İsrail gazında ibre Türkiye'ye döndü

İsrail Hükümeti ile Türkiye arasındaki iyileşme rüzgarı, Türkiye için ikinci bir Türk Akımı projesi olasılığının ortaya çıkmasını sağladı. Doğalgazını Avrupa'ya taşımak isteyen İsrail Hükümeti, Yunanistan seçeneğinin maliyetinin yüksel olması nedeniyle gözlerini Türkiye'ye çevirdi. Uzmanlara göre, İsrail Enerji Bakanı'nın Türkiye'yi ziyareti ise yeni bir boru hattı anlaşması olasılığını güçlendirdi

Doğalgazda İsrail-Türkiye yakınlaşması
Akdeniz'in doğusunda keşfedilen ve rezerv düzeyi 1.1 trilyonluk doğalgazın Avrupa'ya sevkiyatında Türkiye, rakiplerine kıyasla bir adım öne çıkmaya başladı. İsrail'in Yunanistan üzerinden kurulacak bir hattın yüksek maliyetli oluşu nedeniyle Türkiye ile görüşmelere başlayacağı belirtildi. İsrail Hükümeti'nin hattın  kısalığı ve ikili ilişkilerdeki iyileşme nedeniyle Türkiye ile bir dizi görüşmeler yürütmesi bekleniyor. 

Kıbrıs ve Türkiye şartı
Ancak söz konusu anlaşmanın hayata geçmesi için Kıbrıs ile Türkiye'nin de masaya oturması ve kıta sahanlığı sorunlarını çözmesi gerekiyor. Anlaşmazlıkların giderilmesi halinde boru hattı inşaatının 1-1.5 sene içinde bitmesi ve doğalgaz akışının başlaması bekleniyor. Projenin hayata geçmesi halinde Trükiye'nin İsrail gazını Avrupa'ya sevk ederken, 10 milyar metreküplük kısmını da kendine ayırabileceği ve bunun ekonomiye önemli bir katkı sunacağı belirtiliyor.