İşsizler emlak vergisi ödeyecek mi?

Ankara'da yaşayan A.T.'nin işsiz olduğu dönemlerde ödediği emlak vergisi miktarı kendisine iade edildi. Vatandaşa 644 TL ödeme yapıldı

İşsizler emlak vergisi ödeyecek mi?

Ankara'da yaşayan A.T.'nin işsiz olduğu dönemlerde ödediği emlak vergisi miktarı kendisine iade edildi. Vatandaşa 644 TL ödeme yapıldı.

İşsizler emlak vergisi ödeyecek mi?
İşsizlerin emlak vergisi ödememe ya da işsizken ödenen emlak vergilerini iade hakkı hususunda 'emsal bir dava' ortaya çıktı. Ankara'da yaşayan A.T. isimli bir vatandaş, 2002 yılından bu yana sahip olduğu 200 metrekarelik evi ile ilgili olarak kendisine tebliği edilen emlak vergilerini düzenli olarak ödedi. Vatandaş, herhangi bir gelir olmadığı gerekçesiyle 'indirimli emlak vergisi' uygulamasından yararlanmak üzere başvuruda bulunduğunda ise kendisine olumlu yanıt verildi. A.T.'ye  2014 ve sonrası için indirimli uygulama hayata geçirilerek 644 TL ödeme yapıldı.

İndirimli emlak vergisi nedir?
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Baş Ombudsman M. Nihat Ömeroğlu, hiçbir geliri olmayan vatandaşların indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanabileceğini belirterek: ' A.T.'nin 5 yıllık zaman aşımı nedeniyle 2009'dan itibaren ödemiş olduğu emlak vergilerinin iade edilmesinin mümkün olduğu tespitinde bulundu. Belediye, ombudsmanın kararına uyarak vatandaşa 644 TL ödeme yaptı.' dedi.