İstanbul’a 100 milyar dolarlık Arap akını

Yatırım fırsatlarını yerinde görmek için İstanbul’a çıkartma yapan 100 milyarlarca doları yöneten Körfezli şirketler , Türkiye için yatırım kararı açıkladı

İstanbul’a 100 milyar dolarlık Arap akını

6 aralık 2012 / emlakwebtv
Dün, Ceylan İntercontinantal Otel’de düzenlenen Türk Körfez Gayrimenkul ve Yatırım Kongresi için İstanbul’a gelen 100 milyarlarca doları yöneten Körfezli yatırımcılar, İstanbul’a yatırım için kesenin ağzını açtı. Kongre’ye aralarında Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan’ın da bulunduğu Körfez ülkelerinin en büyük gayrimenkul şirketlerinin üst düzey yöneticileri katıldı. 

Türkiye’de proje geliştiren gayrimenkul firmalarıyla ikili görüşmeler yapma fırsatı da bulan Körfezli yatırımcılar, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’ye yatırım yapmaya karar verdiklerini açıkladılar.

Cidde merkezli Suudi Arabistan’ın önde gelen holdinglerinden Daleel Group, ilk etapta Türkiye’ye 150 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımıyla giriş yapacak. Türkiye’de yatırım yapmaya istekli diğer bir grupta Abdullatif Al-Nemer Group.

Son 1.5 yıldır Türkiye’yi takibe alan Abdullatif Al-Nemer Group, Türkiye’nin yatırım güvencesi vermesi halinde, sermaye sınırlaması olmaksızın yatırım yapmaya hazır. 

Türkiye’de hukuki ve güven ortamının oluşmasına paralel olarak etap etap Türkiye’ye yatırım kararında olan Fılız Group ise, ilk etap yatırımı için İstanbul’da karma bir proje gerçekleştirmek için arazi arıyor.

Al Awadh isimli gayrimenkul ve inşaat şirketi ise, Türkiyeyi, yakından tanımak için İstanbul’da bir dizi temaslarda bulunuyor. Özellikle otel yatırımlarıyla ilgilenen ve bir ortakla Türkiye’de yatırım yapmak isteyen Al Awadh, ilk etapta 100 milyon dolarlık bir yatırıma hazırlanıyor.