İstanbul'a 60 milyar lira yatırım yapılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, başlattıkları 7 büyük İstanbul projesinin toplam tutarının 60 milyar lira olduğunu açıkladı

İstanbul'a 60 milyar lira yatırım yapılacak

8 Haziran 2012

Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe-Metrosu'nun temel atma töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bakanlık olarak 7 büyük proje gerçekleştirdiklerini belirtti.
Bunlardan ilkinin 10 yıl 2 ay 20 günlük yapım ve işletme süresi teklifiyle İçtaş-Astaldi Ortaklığı’na ihale edilen 3. Boğaz köprüsü projesi olduğunu söyleyen Yıldırım, ikincisinin 533 km uzunluğunda 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli ve sinyalli yeni çift hatlı hızlı demiryolu yapımını içeren Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren projesi olduğunu belirtti.
Marmaray projesinin üçüncü önemli proje olduğunu ve bir dünya projesi olan Marmaray'ın dünyada denizin dibinden 63 metre derinlikten geçen tek proje olduğunu dile getiren Yıldırım, ''29 Ekim 2013'te İstanbulluların hizmetine sunacağız'' dedi. Marmaray projesinin hemen yanında yapılan Avrasya Tüneli’ne dikkat çeken Yıldırım, Bu tünelin de 2015 yılında bitirileceğini açıkladı.

Sabiha Gökçen ve Atatürk Havaalanları İstanbul’un ihtiyacını karşılamıyor
Beşinci önemli projenin, Yeni İstanbul projesine komşu yapılacak 3. Havaalanı olduğunu belirten Yıldırım, Atatürk Havaalanı’nın artık ihtiyaçları karşılayamaz hale geldiğini ve Sabiha Gökçen Havaalanı’nın da talebe cevap veremez aşamada olduğu söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım sözlerine, ''İstanbul'a büyük bir havaalanı yakışır düşüncesiyle Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla üçüncü havaalanının ihalesine de Eylül ayında çıkıyoruz. Bu havaalanı dünyanın sayılı havaalanlarından biri olacak. Kapasitesi 150 milyon olacak. İstanbul'un 2050'ye kadar ihtiyacına cevap verecek. Uluslararası 5 pisti ve 1 milyon metrekarenin üzerinde terminalleriyle dünyanın sayılı havaalanlarından birini İstanbul'a kazandırıyoruz'' ifadesiyle devam etti.

Avrupa’nın üçüncü,  dünyanın dördüncü büyük köprüsü geliyor 
İstanbul ve İzmir’i komşu kapısı haline getirmek için hazırlanan İstanbul–İzmir otoyolu projesi kapsamında hazırlanacak olan İzmit Köprüsü’nün altıncı büyük proje olacağını belirten Yıldırım, İzmit köprüsünün ihalesinin yapıldığını ve 3 bin metre toplam boyuyla köprünün Avrupa'nın 3. dünyanın 4. büyük köprüsü olacağını söyledi.

Son proje Kanalistanbul
Yedinci büyük projenin Kanalistanbul olduğunu söyleyen Binali Yıldırım, projeyle ilgili ''Kanalistanbul projesinin çalışmalarını başlattık. Bu sene içerisinde jeolojik etütlerini, güzergah çalışmalarını tamamen bitirmiş kamulaştırma çalışmalarına da başlamış olacağız. Önümüzdeki 5 yılda Kanalistanbul'u da İstanbullulara kavuşturacağız. Yarımada İstanbul, hem yarımada hem adaya sahip dünyada tek şehir olacak. Sadece bu 7 projenin toplam tutarı 60 milyar lira.” Şeklinde konuştu.