İstanbul’a tünel otoparklar

İstanbul'da, artan otopark sorununu çözmek için, tünel sistemiyle açılacak yamaçlara tam otomatik otoparklar yapılacak

İstanbul’a tünel otoparklar

26 Haziran 2012 / emlakwebtv 

İstanbul'da, gün geçtikçe artan araç yoğunluğu ve otopark sorununa çözüm olması için yamaçlara teknolojik otoparklar yapılması planlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın önerisiyle çalışmalara başladıklarını belirten İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, yamaç otoparklarının tünel sistemiyle açılacağını ve tamamen teknolojik, tam otomatik sistemde olacağını söyledi.
Genellikle Hazine ya da belediyelerin mülkiyetinde bulunan yamaçlar için, yer tespiti yaptıklarını belirten Çevik, İstanbul'da 600 bin araçlık otoparka ihtiyaç bulunduğunu ifade etti. Amaç ise doğayı bozmadan, İstanbul Boğazı ve bazı ilçelerdeki kot farklarından kaynaklanan boşluklara yapılacak yamaç otoparkları ile sokak aralarına park yapan araçları bu otoparklara çekmek. 

Kişi otoparka girmeyecek, araçlar sistemle taşınacak
Çevik, 2 katlı ve 80-100 araçlık olması planlanan bu otoparklarda, havalandırma noktasında sıkıntı olmayacağını da vurgulayarak, ''Kişi bu otoparklara aracıyla girmeyecek, aracını bekleme yerinde bırakacak, bahsettiğim o teknoloji sayesinde araç otoparka götürülecek ve aynı şekilde de getirilecek'' dedi.
Alışveriş merkezleri, özel otoparklar ve kamu kurumu otoparkları dahil İstanbul'un ortalama otopark kapasitesinin yaklaşık 400 bin seviyesinde bulunduğunu söyleyen Çevik, bu parkların 60 binini karşılayan İSPARK'ın 2015 sonunda 200 bin kapasiteye ulaşmayı hedeflediğini de açıkladı.

Yer altı otoparkları arttırılacak
Merter, Harbiye ve Cihangir'de üstleri tamamen yeşil olan yer altı otoparkları bulunduğunu anımsatan Çevik, bu otoparkların sayısını artırmayı planladıklarını da kaydetti.
Projede, Büyükşehir Şehircilik ve İmar Daire Başkanlığı ile İSPARK Planlama Müdürlüğü birlikte çalışacak.