İstanbul-Ankara 1.5 saate düşecek

İstanbul-Ankara arasını 1.5 saate düşürecek hızlı tren projesi için, Gebze-Köseköy'e kadar olan alt yapı yüksek hızlı trene uygun olarak döşenecek

İstanbul-Ankara 1.5 saate düşecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul-Ankara arasını 1.5 saate düşürecek hızlı tren projesi için, Gebze-Köseköy'e kadar olan alt yapının hızlı tren hattı olarak döşeneceğini söyledi. Elvan, buradan İstanbul'a devam edecek bir yolcunun Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlanacak alternatif bir demiryolu hattını kullanacağını söyledi.

Uçakla 2.5, trenle 1.5 saat
İstanbul-Ankara arasında hizmet verecek iki hattın da aktif olacağını belirten Elvan: 'Sincan'dan Köseköy'e kadar olan kesimi ihaleye çıkarmak istiyoruz. 350 km hızı olacak ve Ankara-İstanbul arasını 1.5 saatte katedecek. Şu anda uçakla gelmek istediğinizde 2.5-3 saatinizi alıyor. YHT ile Ankara-İstanbul arası 3.5 saat sürüyor. ' ifadelerini kullandı.

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak
Posta Gazetesi'nden Hakan Çelik'e açıklamalarda bulunan Bakan Elvan, şu anda YHT'nin yüzde 65'inin Eskişehir'e gidip gelmeler için kullanıldığını belirterek mali kaynak hakkında da: 'Yap-İşlet-Devret modeliyle yapacağız. İstanbul-Ankara arasında günde seyahat eden 100 bin vatandaşımızın 16-17 bini uçak ve hızlı tren kullanıyor.' ifadelerini kullandı.