İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden Üçüncü Köprü inşaatına müdahale

Kuzey Marmara Otobanı ve 3. Köprü projesi esnasında yapılan yüzey araştırmalarından çıkan tarihi eserlere ilişkin Radikal Gazetesi haberi ihbar kabul edildi. İstanbul Arkeoloji Müzesi, yasal yetkisini kullanarak inşaat çalışma alanına ekip gönderdi

İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden Üçüncü Köprü inşaatına müdahale

30 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Radikal Gazetesi'nin 29 Mayıs tarihli, Kuzey Marmara Otobanı ve 3. Köprü projesi inşaatı sırasında yapılan 2 günlük yüzey araştırmasından çıkan tarihi eserlerin sahipsiz kalması ile ilgili haberi üzerine İstanbul Arkeoloji müzesi harekete geçti. Bölgeye 3 kişilik bir arkeolog ekibi gönderen Müze, güzergah boyunca tüm bağlantı yolları ve moloz döküm sahasında yüzey araştırması başlatacak.

Haberinde ÇED raporunda belirlenen kültür varlıklarından İstanbul Arkeoloji Müzesinin ve koruma kurullarının haberinin olmadığına değinen gazete, Yenikapı'dakine benzer biçimde projenin uzaması riskine karşılık müzenin devre dışı bırakıldığına dikkat çekmişti. Radikal Gazetesinin haberini ihbar kabul eden İstanbul Arkeoloji Müzesi, bölgeye 3 arkeologdan oluşan bir ekip gönderdi. Tüm bağlantı yolları ve moloz döküm sahalarında yüzey araştırması yapmaya hazırlanan ekip ayrıca, hafriyat alanlarını inceleyerek, kültür varlığı tespik edilen yerlerde iş makinelerini durdurma yetkisine sahip olacak. Koruma kurulunun vereceği karar doğrultusunda bilimsel arkeolojik kazı durumuna gidecek. Radikal Gazetesi'nin haberine göre, güzergahın 1 ve 3. derece sit alanlarından geçen bölgeleri ile etki alanındaki araziler de incelemeye tabi tutulacak.

Arkeolog ekibinin inceleme yapacağı ilk alan 1. derecede sit alanı olarak belirlenen Silivri ve Çatalca hattındaki İnceğiz Mağaraları, Maltepe Antik Nekropolü ve Yerleşim alanı ile Anastasius Surları olacak. Bunun yanında 1. derece doğal ve 2. derece arkeolojik sit alanı içinde kalan Kartepe(Umurtepe) Mağara ve Antik Taş Ocağı ile 1. derece arkeolojik sit alanı olan Arnavutköy'deki Filiboz Antikkenti da arkeologların inceleyeceği diğer bölgeler. 

İnşaat güzergahı değişebilir
Radikal Gazetesi'nin haberine göre çıkan tarihi bulgulardaki zenginlik, bazı noktalarda güzergah değişikliğine neden olabilir. Müze arkeologlarının 2863 sayılı yasa kapsamında bir kültür varlığına rastlaması durumunda, ilgili meseleyi koruma kuruluna bildirme zorunluluğu bulunuyor. Önüne gelen rapor doğrultusunda karar verecek kurul, sondajın derinleştirilmesi ve çıkacak kültür varlığının niteliği ölçüsünde bilimsel kazılara devam ya da tamam yönünde oy kullanabilecek. 

Firma Bilgisi: Arke