İstanbul AVM kiraları Anadolu'yu ikiye katladı

EVA Gayrimenkul tarafından açıklanan AVM kiralama raporu, Anadolu şehirlerinde ortalama 19.17 dolar/metrekare olan aylık kiraların İstanbul'da 41.67 dolar/metrekare düzeyinde gerçekleştiğini ortaya koydu

İstanbul AVM kiraları Anadolu'yu ikiye katladı

EVA Gayrimenkul tarafından hazırlanan "Türkiye Alışveriş Merkezleri Kategori Bazlı Kira ve Alan Analizi Raporunu" açıkladı. Türkiye genelinde avmlerde bulunan toplam kiralanabilir alanın yüzde 25'i üzerinde geniş çaplı bir çalışma gerçekleştiren EVA, kira değerlerine ilişkin genel sonuçlara ulaştı. EVA Gayrimenkul araştırmasının en dikkat çekici sonucu,İstanbulda aylık bazda 41.67 dolar/metrekare olan aylık kiranın, Ankara'da 21.77 dolar/metrekare, Anadolu'da ise 19.17 dolar/metrekare düzeyinde seyretmesi oldu. 

AVM Kira şampiyonu: Avrupa yakası
EVA Gayrimenkul Değerleme
 Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, AVM kira değerlerinin Türkiye genelinde aylık 29.03 dolar/metrekare düzeyinde seyrettiğini bu rakamın İstanbul'da aylık ortalama bazında 41.67 dolar/metrekare olarak gerçekleştiğini söyledi. Yazıcı:

"Ankara‘da ortalama aylık rakam 21,77 dolar/m2 değere oturuyor. Anadolu şehirlerinde bu rakam ayda 19,17 dolar/m2'ye düşüyor. İstanbul AVM'lerde her türlü ortalamayı yükselten itici bir güç olarak göze çarpıyor.”  ifadelerini kullandı. 

Açıklamasında Avrupa yakasında rakamın 44.10 dolar/metrekare düzeyine yaklaştığını vurgulayan Yazıcı, Anadolu yakasında ise bu rakamın 38.5 dolar/metrekareyi gerilediğinin de altını çizdi.

 En yüksek kirayı hangi sektör ödüyor
Türkiye genelinde AVM'lerin gelir/alan verimliliği açısından analizinden ortaya çıkan en ilgi çekici sonuçlardan biri ise en yüksek kira bedelimi kuyumculuk mağazalarının ödemesi oldu. Kuyumculuk sektörünü sırasıyla aksesuar, iletişim, yiyecek/içecek ve kişisel bakım mağazaları izledi. Metrekare başına en düşük kira bedelleri ise sinema/eğlence, yapı market ve süpermarket sektörleri ödedi. .