İstanbul Barajlarının kapakları açıldı

Yaz aylarında kuraklık tartışmalarıyla sarsılan İstanbul'da baraj doluluk oranları son 4 yılın en üst düzeyinde

İstanbul Barajlarının kapakları açıldı

Yaz aylarında kuraklık tartışmalarıyla sarsılan İstanbul'da baraj doluluk oranları son 4 yılın en üst düzeyinde. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, barajlarda doluluk oranlarının yüzde 95 üzerine çıktığını ve bazı noktalarda baraj kapaklarını açmak zorunda kaldıklarını belirterek: 

'Bir taraftan barajlarımızın dolduğunu yüzde 95'lerin üzerine çıktığını ifade etmek istiyorum. Hatta bazı noktalarda baraj kapaklarını açmak durumunda kaldık. Bunu da bir bereket olarak değerlendirmek lazım.' dedi.

İstanbul Baraj doluluk oranları

Baraj doluluk oranları
İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranı, son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 100'e yaklaştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bağlı kuruluşlarından İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, şehre su sağlayan ve toplam 863 milyon 770 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip barajlardaki mevcut su hacmi, yağmur ve kar yağışlarıyla artışını sürdürüyor. 

Yüzde 90'ın altında tek baraj
Kente su sağlayan Kazandere, Darlık ve Istrancalar barajları, bugün itibarıyla yüzde 100'lük doluluk oranına ulaşırken, diğer 6 baraj da yüzde 90'ın üzerinde doldu. Sazlıdere ise yüzde 90'ın altında kalan tek baraj oldu.