İstanbul Borsa'da inşaat hisseleri sıçrama yaptı

1 Kasım seçimlerinin ardından Borsa İstanbul'da işlem gören inşaat şirketlerinin hisseleri, başta Emlak Konut GYO ve Torunlar olmak üzere ani bir biçimde yükseldi

İstanbul Borsa'da inşaat hisseleri sıçrama yaptı

1 Kasım seçim sonuçlarının tek parti iktidarını gösterecek şekilde sonuçlanmasının ardından, İstanbul Borsa'da işlem gören inşaat şirketlerinin hisselerinde ani bir yükselme yaşandı. Emlak Konut GYO ve Torunlar hisselerin tavan yaptı.

İnşaat ve savunma sanayiinde ani yükselme
1 Kasım seçimlerinin ardından AKP iktidarının inşaatı merkeze alan kalkınma yönteminin devam edeceği görüşü, başta Emlak Konut GYO ve Torunlar olmak üzere hisse değerlerinde ani bir sıçramaya neden oldu. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları endeksinde yüzde 8.83'lük prim gözlemlendi.

 

İstanbul Borsa'da inşaat hisseleri sıçrama yaptı

 

Emlak Konut ve Torunlar hisseleri yükseldi
Seçim sonuçlarının İstanbul Borsa üzerindeki ilk etkileri inşaat şirketlerinin hisselerindeki yükselişle kendini gösterdi. Emlak Konut GYO'nun hisselerindeki artış yüzde 12.01, Torunlar GYO'nun hisseleri ise yüzde 11.48 oranında değer kazandı. UMPAŞ Holding hisselerinin artışı ise yüzde 10.94 olurken, Doğuş GYMO yüzde 15.2, Afyon Çimento ise yüzde 15.17 oranında değer artışına sahne oldu.

 

İstanbul Borsa'da inşaat hisseleri sıçrama yaptı

 

Savunma sanayiinde yükselme

AKP'nin tek başına iktidarını gösteren 1 Kasım seçim sonuçlarının ardından Borsa İstanbul'da değer kazanan bir diğer sektör de savunma sanayii oldu. Son günlerde yaşanan kayyum atamalarının muhatabı Koza-İpek Holding  kuruluşları ve Doğan Holding hiselerinde de ani bir bir düşüş yaşandı