İstanbul'da kokulu su kuşkusu

Cumartesi günü su azlığı sebebiyle Sakarya Terfi Merkezi'nden su alınmaya başlandığını açıklayan İSKİ, suyun kokulu olduğu şikayetlerine doyurucu bir açıklama yapmıyor

İstanbul'da kokulu su kuşkusu

Cumartesi günü su azlığı sebebiyle Sakarya Terfi Merkezi'nden su alınmaya başlandığını açıklayan İSKİ, şimdi de Sakarya'dan gelen suyun kokulu olduğu şikayetleriyle karşı karşıya kaldı. Suyun kokusunu, miktarın azlığı ve yosunlaşmaya bağlayan İSKİ'nin açıklamalarını tatmin edici bulmayan uzmanlar suyun teknik analizinin yapılması gerektiği fikrinde birleşiyor.

İSKİ'nin Sakarya Terfi Merkezi'nden gelen suyun, miktar azlığından kaynaklandığı şeklindeki açıklamalarından tatmin olmayan sivil toplum kuruluşları, teknik analizlerini kendi imkanlarıyla yapmaya hazırlanıyor. Birgün Gazetesi'nden Seçil Türkkan'ın haberine göre, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi kamuoyunu bilgilendirmedikleri gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Nehir suyunda gübre ve pestisit atıkları
İSKİ'nin suyun kalitesinde herhangi bir azalmanın yaşanmadığını bildirmesine rağmen, arıtma desislerinin kapasite üstü çalışması kuşkuları artırıyor. Özellikle Sakarya Nehri Kirlilik Haritası ve ortaya çıkan nüfus ve sanayileşme kaynaklı kirlenmeye dikkat çeken uzmanlar, nehrin suyuna evsel atıklar ile, tarım arazilerine karışan gübre ve pestisitlere dikkat çekiyor. Uzmanlar İSKİ ve İBB'den ayrıntılı teknik analiz ve konuyla ilgili kamuoyu açıklaması bekliyor.