İstanbul'da nefes almak zorlaşıyor

Dünya Şehirleri Kültür Forumu tarafından hazırlanan 'dünyanın en yaşanabilir kentleri' sıralamasında İstanbul son sıralardakdaki yeri ile dikkat çekti

İstanbul'da nefes almak zorlaşıyor

Dünya Şehirleri Kültür Forumu aralarında İstanbul'un da bulunduğu çok sayıda kenti kapsayan, 'en yaşanabilir şehirler' araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Forum, sinema salonu sayısından, kamusal yeşil alan oranına, kültürel zenginlikten nüfus yoğunluğuna kadar farklı kriterler üzerinden değerlendirdiği şehirler arasında İstanbul'u 'en yaşanmaz kentler' arasında ilk sıralarda yer aldı.

İstanbul yeşil alanda sondan birinci
İstanbul'un alt sıralarda yer almasının temel gerekçesi olarak da 'kamusal yeşil alan' oranı gösterildi. Halka açık park ve bahçe oranının yüzde 1.5 olarak belirlendiği İstanbul, yüzde 47'lik Singapur, yüzde 46'lık Sidney, yüzde 41'lik Hong Kong ve yüzde 38.4'lük Londra'nın bir hayli gerisinde kaldı. 

Dünya Şehirleri Kültür Forumu, İstanbul ile yarışan şehirler arasında yüzde 2'lik kamusal alanıyla Seul, yüzde 2.5'luk oranıyla Bombay ve yüzde 2.6 ile Şanghay bulunuyor.

Firma Bilgisi: Nef