İstanbul’da yaklaşık 78 bin TL kredi kullanılıyor

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com, ziyaretçileri üzerinden yaptığı araştırmanın verilerini açıkladı

İstanbul’da yaklaşık 78 bin TL kredi kullanılıyor

26 Haziran 2012

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com,  ziyaretçileri üzerinden yaptığı araştırmanın verilerini açıkladı. Buna göre, İstanbulluların ortalama kullandığı konut kredisi miktarı 78 bin TL civarında, İstanbul dışında ise Rakam 67 bin TL’ye düşüyor 

Kullanıcılarının banka kredileri, kredi kartları, uçak biletleri, oteller, sigorta ürünleri ve internet bağlantısı hizmetlerini karşılaştırarak kendilerine en uygun seçeneği bulmalarını kolaylaştırma amacıyla hizmet veren Enuygun.com ziyaretçileri günde yaklaşık 52 bin, ayda ise 1,5 milyondan fazla kredi incelemesi yapıyorlar. Bu incelemelerin üçte ikisini ihtiyaç kredileri, üçte birini ise konut kredileri oluşturuyor. İstanbul’da konut kredisi kullananlar ortalama 78 bin TL tutarında kredi kullanıyorlar. Bu rakam İstanbul dışında ortalama 67 bin TL seviyesinde gerçekleşiyor. Tüketici kredilerinde ise fark bu kadar çok değil. İstanbullular ortalama 11 bin 500 TL kredi ararken, İstanbul dışındakiler yaklaşık 10 bin TL kredi ihtiyacı duyuyorlar.

Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, her ay on binlerce kullanıcıyı bankalara yönlendirdiklerini belirterek şunları söyledi: “Her gün 20 binden fazla kişi Enuygun.com üzerinde kredi incelemesi yapıyor. Bu kişiler günde yaklaşık 52 bin farklı kredi incelemesi gerçekleştiriyor. Aslında biz sitemiz üzerinde bir anlamda kredilerin de reklamını yapıyoruz. Sitemiz üzerinde onlarca farklı bankanın konut ve ihtiyaç kredilerini karşılaştırarak incelemek mümkün. Dileyen ziyaretçilerimizi bu bankaların internet sitelerindeki ilgili alana yönlendiriyoruz ve böylece bankalara kolayca online başvuru yapabiliyorlar.”