İstanbul, değer kaybetmiyor

Eva Gayrimenkul Değerleme’nin, 5 yıllık değerlendirme raporuna göre, İstanbul’da değer kaybeden bölge olmazken en çok değeri Başakşehir kazandı

İstanbul, değer kaybetmiyor

19 Aralık 2012
Eva Gayrimenkul Değerleme, konut piyasasının son 5 yıldaki gelişimini değerlendirdi. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2007 yılından bu yana konutta oluşan artış oranlarını dolar, euro, İMKB ve altında yaşanan artış oranlarıyla karşılaştırdıklarını ve oldukça  ilginç sonuçlara ulaştıklarını belirtti.
Yazıcı, araştırmaya göre markalı konutlara yapılan yatırımın son beş yılda altından sonra en çok kazandıran yatırım aracı olarak öne çıktığını belirterek, “Son beş yıllık dönem itibariyle altın agresif bir çıkış gösterdi. Bu dönemde konut fiyatları altındaki yükselişi yakından takip ederken, İstanbul merkezinde bulunan ve üst gelir grubu tarafından tercih edilen Ulus, Bebek, Altunizade ve Acıbadem gibi lokasyonlarda yer alan konutlar rekor prim yaptı” dedi.

Yazıcı, 2007 yılında söz konusu lokasyonlarda ortalama 300 bin lira olan bir konutun değerinin 5 yıllık periyotta 750 bin liraya çıktığını belirterek, “Yalnızca enflasyonun baz alınmasıyla konutların 470 bin liraya çıkması gerekiyordu. 280 bin liralık fazlalık ise markalı konuta yatırımın getirisi olarak gerçekleşti” dedi.

Doğru lokasyon ve doğru proje yüksek prim sağlıyor
Raporda son beş yıllık periyot kapsamında doğru proje ve doğru lokasyon tercih edildiğinde İstanbul’da markalı gayrimenkulün enflasyonun dört katına yakın artış kaydettiği, borsanın iki, dolar ve euro’nun ise yedi katı prim yaptığına vurgu yapılıyor. 2007’de 300 bin liralık euro yüzde 30 artışla bugün 390 bin liraya çıkarken, 300 bin liralık İMKB hissesi yüzde 95’lik artışla 595 bin liraya, 300 bin liralık altın ise yüzde 245 artışla 1 trilyon liraya yükseldi.

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin araştırmasında İstanbul'da site tarzı projeler de yaşamın başladığı ve henüz başlamamış ama satışta olan ve ikinci el konutlar olmak üzere tarandı.

İstanbul’da fiyatlar düşmüyor
Toplam 620 projede 317 bin 583 konutu mercek altına alan rapor, İstanbul'da bölgesel gayrimenkul fiyat artışı farklılıklarını da açığa çıkardı. Başakşehir’in Kayabaşı bölgesindeki artış oranı 1 yılda yüzde 50’yi buldu. Araştırma sonucunda İstanbul’da fiyatların düştüğü bir bölgeye rastlanmadı.

Cansel Turgut Yazıcı, altının son yıllardaki inanılmaz yükselişinin konut yatırımlarını etkilediğini belirterek, “Altın her dönem önemli bir yatırım aracı oldu. Yüzde 41’le birinci sırada yer alırken, konut alanların sadece yüzde 19’u yatırım amaçlı alıyor. Eğer altın bu kadar revaçta olmasaydı konut yatırımları çok daha fazla artabilirdi” diye konuştu.