İstanbul Dubai'ye benzemeye başladı

Mimar Ali Konya ; "İstanbul'un silüeti her geçen gün değişiyor. Kent birbiri ardına yükselen gökdelenlerle ayrı bir görüntü kazanırken, Dubai olma yönünde de gitgide ilerliyoruz" dedi.

İstanbul Dubai'ye benzemeye başladı

İstanbul'un yapılaşma biçim ve ivmesini değerlendiren Mimar Ali Konya ; "İstanbul'un silüeti her geçen gün değişiyor. Kent birbiri ardına yükselen gökdelenlerle ayrı bir görüntü kazanırken, Dubai olma yönünde de gitgide ilerliyoruz" dedi.

Dünyada şehir mimarileri uyum içerisinde
İstanbul'da bu uyumun sağlanması için biraz geç kalındığını ama korunması gerektiğini düşündüğünü belirten Konya; "Dubai'de herkes tasarım yarışı içerisinde, farklı binalar, birbirine hiç benzemeyen yapılar, peş peşe yükseliyor. O coğrafya bunu kaldırıyor ancak İstanbul gibi bir şehirde bunu yapmaya gerek yok. Bir tarafta üç beş katlık biçimsiz gecekondular, diğer tarafta devasa gökdelenler tuhaf bir görüntü oluşturuyor" dedi.

İstanbul'un tarihi dokusunu yaşatmamız gerekiyor
Birbirinden farklı projelerin hayata geçirildiği Dubai'nin mimari açıdan adeta bir sunum alanı gibi olduğunu söyleyen Konya; " Herkes kendi tasarımlarını burada özgürce ortaya koyuyor. Ancak İstanbul öyle değil. Burada tarihi ve kültürü olan bir şehri yaşatmak gerekiyor" dedi.

Mimar Ali Konya kimdir?
Ali Konya; İtalyan, Rum, Ermeni ustaların zanaat atölyelerinde büyüyen bir mimar olan Ali Konya, güzel sanatlar akademisini bitirdikten sonra 1985 yılında mimarlık ve iç mimarlık ofisini açtı Mesleğiyle ilgili Amerika ve Avrupa'da araştırma ve gözlemci olarak bulunan Konya, sahne ve stüdyo tasarımı, yat dizaynı, restoran, villa, otel, yönetim binaları ve ofisler ile ilgili birçok projeye imza attı.

Avantgarde tarzı ile bilinen Konya, tasarımlarında çoğunlukla insanda kadın, doğada lale, hayvanda ise at temalarını işliyor. 2006 yılında Ali Konya adını marka olarak tescil eden Konya, kurumsal ve bireysel müşterilerine hizmet veriyor.