İstanbul Edirne hızlı tren ihalesi ne zaman yapılacak?

Merakla beklenen İstanbul Edirne hızlı tren ihalesi ne zaman gerçekleştirilecek?

İstanbul Edirne hızlı tren ihalesi ne zaman yapılacak?

İstanbul-Edirne hızlı tren ihalesine çıkılıyor. Bu yıl demiryoluna 9 milyar liralık yatırım öngördüklerini belirten Ulaştırma Bakanı Elvan, "2016 yılındaki yatırım tutarımız bunun çok daha üzerinde olacak. Bir anlamda demiryolu yatırımları karayolu yatırımlarının önüne geçecek" dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye'nin sınırında yer alan ülkelerle altyapı bağlantılarını daha da güçlendirmek istediğini belirterek, "Bu çerçevede İstanbul'u Edirne üzerinden Kapıkule'ye kadar hızlı tren ile bağlayacağız. 2015 yılında bunun ihalesine çıkmayı hedefliyoruz" dedi.

DEMİRYOLU ÖNCELİK
Elvan, ulaşım altyapısı itibarıyla bugüne kadar birinci önceliğin karayolu yatırımı olarak görüldüğünü, yine bunun devam edeceğini aktararak, "Öncelik sıralamasında artık demiryolu yatırımları önümüzdeki yıllarda 2016'dan itibaren karayolu yatırımlarının önüne geçecek. Bu yıl karayolu yatırımlarımız demiryolu yatırımlarımızın 3-4 milyar lira kadar üzerinde gerçekleşecek ama ilk kez 2015 yılında demiryolu yatırımlarında 10 milyar liralık yatırıma yaklaşıyoruz, 9 milyar liralık yatırım öngörüyoruz. 2016 yılındaki yatırım tutarımız bunun çok daha üzerinde olacak" şeklinde konuştu.