İstanbul en riskli şehirler arasında

Deprem ve Tsunami İzleme Merkezi açılış töreninde konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, İstanbul'da deprem riskinin Tokyo ve San Fransisco düzeyinde olduğunu söyledi

İstanbul en riskli şehirler arasında

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, İstanbul'da deprem riskinin 'yılda yüzde 2-3' oranında bulunduğunu söyledi. Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme Merkezi açılış töreni öncesinde soruları yanıtlayan Erdik: 'Dünyada deprem riski bu kadar yüksek iki kent daha var: Tokyo ve San Fransisco.' dedi.

Erdik, deprem için herhangi bir tarihin verilmesinin bilimsel olarak mümkün olmadığını, İstanbul'da yapılan tüm yapı düzenlemeleri ve kontrollerine rağmen, istenen düzeyde olmadığını belirterek, şehir yapılaşmasındaki son durumu 'deprem kayıplarını arttırıcı olarak' niteledi. 

Deprem 30 bin binaya hasar verir
Olası bir depremin şehirdeki 30 bin binanın ağır hasar görmesine ya da yıkılmasına vesile olacağını da belirten Erdik: 'Can kaybı da benzer ölçülerde olacak. Marmara Denizi'ndeki metan çıkışı yıllardır sürüyor ve herhangi bir depremin yaklaşmakta olduğunun işareti değil. Bu gaz çıksa da çıkmasa da deprem olacağını biliyoruz.Depremlere karşı halkın ve medyanın duyarlılığı yükseliyor. İstanbul ve Çevresinde deprem hareketliliği ise normal seyrinde.' şeklinde konuştu.