İstanbul en tehlikeli deprem kentleri listesinde

Alman Alfred Wegener Enstitüsü'nün, en tehlikeli deprem kentleri listesinde İstanbul 9. sırada yer aldı. Listenin ilk sırasında Tokyo yer alıyor

İstanbul en tehlikeli deprem kentleri listesinde

İstanbul, Alman Alfred Wegener Enstitüsü'nün deprem tehlikesi karşısında risk altında bulunan 10 kent listesine girdi. Tokyo'nun ilk sırada bulunduğu listede İstanbul'un 14.3 milyon nüfusa sahip mega bir şehir olduğu vurgulandı.

2025'e kadar deprem yüksek ihtimal
Enstitü'nün verdiği dikkat çekici bir diğer bilgi ise 2025 senesine dek, büyük bir depremin yüksek ihtimal olarak nitelenmesi oldu. İstanbul'un Asya ve Avrupa'nın fayları üzerinde kurulu olduğu üzerinde duran enstitü, yoğun nüfus ve binaların depreme karşı dayanıksızlığı gibi unsurların deprem karşısında İstanbul'un riskini daha da artırdığını belirtti.

İstanbul en tehlikeli deprem kentleri listesinde

En tehlikeli ülke: Japonya
Alman Alfred Wegener Enstitüsü'nün listesinin ilk 4 sırasında 3 Japonya kenti bulunuyor. Başkent Tokyo ve nüfusu 11 milyonu buluna Osaka/Kobe'nin aynı deprem hattı üzerinde bulunduğunu vurgulayan Enstitü, dördüncü sırada yer alan 2.5 milyonluk Nagoya kenti ile birlikte Japonya için deprem tehlikesinin sürdüğünü belirtti. 

İstanbul en tehlikeli deprem kentleri listesinde

Endonezya'dan ABD'ye deprem tehdidi olan şehirler
Listenin ilk üç sırasında Japonya dışında yer alabilen tek şehir olan Endonezya'dan Cakarta, 30 milyonluk nüfusuyla, yalnızca bir deprem şehri değil, aynı zamanda deprem sonrası tsünami kenti olma özelliği taşıyor. Listenin 5. ve 6. sırasında ise 12.8 milyonluk Los Angeles ve San Francisco, 7. sırasında Tahran ve 8. sırasında ise Filipinler'den Manila yer alıyor. İstanbul'un 9. sırada yer aldığı listenin son sırasında ise Napoli bulunuyor. Napoli aynı zamanda volkanik patlama riski de taşıyan bir şehir olma özelliği taşıyor 

İstanbul en tehlikeli deprem kentleri listesinde