İstanbul Erkek Lisesi'ne tahliye şoku

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, İstanbul Erkek Liseliler Vakfı'na ait pansiyon binasına 15 gün içinde tahliye emri gönderildi

İstanbul Erkek Lisesi'ne tahliye şoku

İstanbul Erkek Liseliler Vakfı'nın pansiyon binasına 15 gün içinde tahliye emri iletildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen tebligatta vakfa ait binanın 15 gün içinde boşaltılması istendi.

İstanbul Erkek Liseliler Vakfı'na tahliye emri
İstanbul Erkek Lisesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren İstanbul Erkek Liseliler Vakfı'na ait pansiyon binasında bulunan yemekhane ve Mezunlar derneği, İstanbul Lisesi Vakfı ile  İstanbulspor gibi birimlerin yer aldığı binanın boşaltılmasını isteyen Milli Eğitim bakanlığı, diğer taraftan bu kurumlara uygun bir yer tahsisinde de bulunmadı.

Öğrenciler ne olacak?
Tebligatta, şu anda kayıtlı olan yatılı öğrencilerin geçici olarak Çapa Fen Lisesi yatakhanesi'nde yönlendirilmesi önerildi. Çapa Fen Lisesi Yatakhanesi ise Kabataş ve İstanbul Lisesi'nden aktarılacak yatılı öğrencilerle birlikte 330 kişiye ulaşacak. Bu yatakhanenin kapasites ise 134 kişi düzeyinde.

Gelecek yıl yatılı öğrenci kaydı alınmayacak
Diğer taraftan İstanbul Erkek Lisesi gelecek yıl öğrenci kaydının alınmayacağını duyurdu. İnşaat sürecinin devam edeceği 2 yıl boyunca da yeni öğrenci kaydının alınmaması bekleniyor. 

İstanbul Erkek Lisesi hakkında
İstanbul Lisesi, daha iyi bilinen adıyla İstanbul Erkek Lisesi (İEL), İstanbul’un Cağaloğlu semtinde, Osmanlı döneminde kurulan Numune-i Terakki Mektebi’nin devamı niteliğini taşıyor. Günümüzdeki Anadolu Lisesistatüsünde hizmet veren bu okule ğitim ve öğretim hizmetlerini 1933 yılından günümüze, Fatih ilçesinin Cağaloğlu semtinde bulunan eski Duyun-u Umumiye (Osmanlı Devleti Genel Borçlar Kurumu) binasında sürdürüyor.