İstanbul Finans Merkezi çevre dostu olacak

İstanbul Finans Merkezi binaları çevre dostu yeşil bina standartlarında inşa ediliyor. Bu nedenle binalar en az yüzde 30 oranında enerji ve ısı tasarrufu sağlayacak.

İstanbul Finans Merkezi çevre dostu olacak

İstanbul Finans Merkezi inşaatı tüm hızıyla sürerken kamu kurumlarının binalarının temelinin atılmasıyla projenin kamu ayağı da kuruluyor. Özel sector binalarının da inşa edilmekte olduğu İstanbul Finans Merkezi çevre dostu yeşil bina standartlarına sahip olacak. İstanbul Finans Merkezi yeşil bina özelliğiyle en az yüzde 30 enerji ve ısı verimliliği sağlayacak. Projenin çevre dostu sertifika danışmanlığını yapan Altensis Kuru Ortağı Berkay Somalı, İstanbul Finans Merkezi projesinin çevre dostu yeşil binaları ile çok konuşulacağını belirterek, Finans Merkezi’nin yeşil bina standartları, parayı yönetenlere tasarruf yaptıracak” diye konuştu. Somalı; İstanbul’un binlerce yıldır medeniyet merkezi olması ile tarihe dönük bir yüzü olan projenin yeşil bina standartlarıyla da geleceğe dönük bir yüzü olduğunu belirterek; “İstanbul Finans Merkezi’ndeki binalar, çevreci özelliklerini Leed Gold (altın) sertifikasıyla tescilleme sürecindeler. Bu özel projelere Altensis çevre dostu yeşil bir yerleşke olabilmesi için danışmanlık veriyor. Altensis olarak sadece İFM’de 2 milyar USD’lik proje portföyünün yeşil bina danışmanlığını ve LEED sertifika süreci yönetimini gerçekleştiriyoruz” dedi.

Çevreye ve insana dost proje
Berkay Somalı, merkezin inşaatı süresince  yenilenebilir enerji kaynaklarının  kullanımı, gri su ve yağmur sularının toplanarak yeniden değerlendirilmesi, yeşil alanların arttırılması, yerel ve adapte olmuş az su tüketen bitki seçimleri, geçirgen sert zemin kaplamaları kullanılması, inşaat kirliliğinin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması, atıkların geri kazanımı, sürdürülebilir malzeme kullanımı, uluslararası standartlara uygun havalandırma sistemlerinin tesisi, günışığından faydalanma gibi kaynak verimliliği ve insan sağlığına yönelik çevre dostu stratejilerin kullanılacağını belirtti. Master planda belirtilen en az yüzde 1’lik yenilenebilir enerji hedefine dayanarak İstanbul Finans Merkezi projesi tamamlandığında yaklaşık olarak toplam 2.000 kW kurulu gücünde yenilenebilir enerji kapasitesine sahip olacak. İstanbul Finanas Merkezi çevre dostu, düşük işletme ve bakım giderlerine sahip binalardan oluşuyor. Somalı, “Gelişmiş ülkelerde sertifikalı yeşil binalarda kira gelirlerinde ortalamada % 10 ila 20 arasında değişen oranlarda artışlar tespit edilmiştir. Satış bedellerinde ise ortalamada % 10’a varan artışlar öngörülmektedir” dedi.  Master planlarında belirtilen en az %1’lik yenilenebilir enerji hedefine istinaden İstanbul Finans Merkezi projesi tamamlandığında yaklaşık olarak toplam 2.000 kW kurulu gücünde yenilenebilir enerji kapasitesine sahip olacak. Bu anlamda,  yenilenebilir enerjiyi ve enerji verimliliğini önceliklendiren şekilde tasarlanan İstanbul Finans Merkezi projesi sonuçlandığında en az % 30 oranında  enerji ve su verimliliği sağlayacak.