İstanbul Finans Merkezi İçin Geri Sayım Başlıyor

Yapılacak toplantıdan sonra banka projelerinin incelenip onaylanmasının ardından yıl sonuna kadar İstanbul Finans Merkezi için geri sayım başlayacak

İstanbul Finans Merkezi İçin Geri Sayım Başlıyor

14 Eylül 2013 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ataşehir'de 800 bin metrekare alana kurulacak İstanbul Finans Merkezi'nde yer alacak bankaların projeleri üzerine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile toplantı yapacak. Toplantıda projelerinin incelenip onaylanmasının ardından, yılsonuna kadar merkezin yapımına başlanacak.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin inşaatı için geri sayım başladı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 4,5 milyar liralık yatırımla tamamlanması ve dünyanın en önemli finans merkezlerinden birisi olması planlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin inşaatı için geri sayım başladı.

Bakanlık, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile 19 Eylül Perşembe günü finans merkezinde yer alacak bankaların projeleri üzerine toplantı yapacak.

Merkez Bankası, Halk, Vakıflar ve Ziraat Bankaları, Sermaye Piyasası Kurulu gibi kurumların genel merkezlerinin yanı sıra Ağaoğlu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. gibi özel sektör yatırımlarını da bünyesinde barındıracak merkez için perşembe günü yapılacak toplantıda projeler incelenerek onaylanacak. Onay aşamasının ardından bu yılsonuna kadar finans merkezinin yapımına başlanacak.

50 bin kişiye istihdam sağlayacak
Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, Tarihi Yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı'nın etkilerini bugüne taşımayı amaçlıyor. Ataşehir'de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alanda yer alacak merkez, konumu ve mimarisiyle "Anadolu Yakası'nın simgesi" olarak tasarlandı.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, kreş, cami, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimlerinden oluşacak. Eğitim, ticaret ve kültürel faaliyetlerin bölgelere göre ayrıldığı merkezin 50 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülüyor.

Metro ve çevre yollarıyla, cazibe merkezi olması hedefleniyor
25 bin kişilik ziyaretçi kapasitesi ve 11 bin kişilik yaşayan nüfusuyla 7 gün 24 saat yaşamın olacağı bir alan olarak tasarlanan merkezin deprem analizleri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsünce yapıldı.

Elektrik enerjisini kendi üreten, çevreye duyarlı, düşük karbon emisyonlu akıllı binalardan oluşacak merkezde, birbirini yedekleyen kablolu ve kablosuz internet, iletişim iç ağı, mobil telefon, yol bulma, otopark yönetimi ve elektronik güvenlik sistemleri de yer alacak.

Metro ve çevre yollarıyla rahat ulaşımın planlandığı merkezin, spor, alışveriş, eğlence konseptiyle de vatandaşlar için cazibe merkezi olması hedefleniyor.