İstanbul Finans Merkezi ihalesi iptal

İstanbul Finans Merkezi rekreasyon alanı ihalesi uygun rekabet ortamının olmaması nedeniyle tekrar yapılmak üzere iptal edildi

İstanbul Finans Merkezi ihalesi iptal

14 Eylül 2012
Emlak Konut'tan  yapılan açıklamaya göre,  "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Özel Proje ve Rekreasyon Alanı Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesi, ihalede geçerli tek teklifin kalması ve buna bağlı olarak da ihalede uygun rekabet ortamının sağlanamaması nedeniyle, ileri bir tarihte yeniden yapılmak üzere iptal edildi.
İstanbul’un dünyanın sayılı finans merkezleri arasındaki yerini alması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından projelendirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Özel Proje ve Rekreasyon Alanı Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin ilk oturumu 31 Ağustos’ta yapıldı. Pay sahibi kurumlar ve TOKİ adına Emlak Konut GYO'nun yürüttüğü  ilk oturumda en iyi teklifi 1milyar 150 milyon lirayla GAP İnşaat verirken diğer teklif sahibi 1 milyar lira ile Ege Yapı-Maymetropol-Emlak Pazarlama OGG oldu.
Bu sonuçlarla ihalenin ikinci oturumunda İstanbul Finans Merkezi için Ege Yapı Ltd. Şti., MyMetropol Yapı, Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi Ortaklığı ile Gap İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret AŞ yarışacaktı.
Rekreasyon alanı, toplam alanın yaklaşık 1/5'inde, itfaiye binası, sağlık merkezi, dini yapılar, idari bina gibi ortak kullanım alanlarını kapsıyor.