İstanbul Finans Merkezi imar planı askıya çıktı

Ataşehir’de yükselecek İstanbul Finans Merkezi’nin imar planı askıya çıktı.

İstanbul Finans Merkezi imar planı askıya çıktı

Ataşehir’de konumlandırılan İstanbul Finans Merkezi’nin imar planına ilave yapıldı. Ataşehir Barbaros Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 3391 ada 11 nolu parselin güneyinde tescil dışı alanı kapsayan alan İstanbul Finans Merkezi imar planına dahil edildi.

Buna göre 19 Haziran 2012 tarihinde onaylanan İstanbul Finans Merkezi imar planı sınırlarına ek olarak İstanbul Finans Merkezi imar planları sınırları dışında kalan bölgenin meri imar planı ile bütünleştirilmesi amacı ile “Park Alanı” ve “Resmi Kurum Alanı” olarak kullanılması kararlaştırıldı.

İstanbul Finans Merkezi nedir?

İstanbul Finans Merkezi veya İstanbul Uluslararası Finans Merkezi veya Ataşehir Finans Merkezi İstanbul’un Ataşehir ilçesinde yer alması planlanan finans merkezi projesine verilen ismin adı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre bu projenin hedefi New York, Londra ve Dubai’de yer alan mevcut finans merkezlerinden daha büyük bir finans merkezi inşa etmek ve İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi haline getirmek.

Projenin tamamlanmasıyla yaklaşık 30 bin kişiye istihdam kaynağı olacak. Yaklaşık 2 milyon 500 bin metrekare inşaat alanının 560 bin metrekaresi ofis, 90 bin meterekaresi alışveriş merkezleri, 70 bin metrekaresi otel, 60 bin metrekaresi rezidans ve 2 bin kişi kapasiteli bir kültür ve kongre merkezi olacak.