İstanbul Finans Merkezi’nin yıldızı: Metropol İstanbul

Metropol Kule, 250 metre ile Türkiye’nin en yüksek binası olacak ve en üst katında da seyir alanları yer alacak

İstanbul Finans Merkezi’nin yıldızı: Metropol İstanbul


2015 yılında tamamlanacak olan Metropol İstanbul; rezidans, alışveriş merkezi ve rekreasyon alanlarıyla kendi sınıfında dünyanın en büyük karma projelerinden biri olacak. Halihazırda iki blokta yaklaşık %80 oranında satış gerçekleşmiş durumda. Geçtiğimiz Kasım ayında satışa çıkan Metropol Kule’de ise, diğer bloklardaki satış hızını da aşan, yüksek bir hız yakalandı.

705 bin metrekare yekpare inşaat alanı ile dünyanın en büyük projelerinden birisi olarak yükselen Metropol İstanbul, üç yüksek binadan oluşuyor. Proje kapsamında 470 ticari ünite, 1381 konut ve toplam 1851 adet bağımsız bölüm bulunuyor. Metropol İstanbul, finans, iş dünyası ve modanın yeni merkezi olmaya hazırlanıyor. Finans merkeziyle bütünleşik bir yapıda kolayca erişilebilen, içerisinde alışveriş caddelerini barındıran Metropol alışveriş kompleksinin, yılda yaklaşık 22 milyon ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Projenin göz bebeği Metropol Kule’de 100 bin metreküp beton ve 22 bin ton demir; projenin tamamında ise 512 bin metreküp beton ve 86 bin ton demir kullanılacak. Metropol İstanbul projesinin toplam hafriyat miktarı yaklaşık olarak 2.3 milyon metreküp ve hafriyatın %90’a yakını tamamlandı. Projenin toplam kazık ve iksa alanı ise 28.547 m², bu imalatların da %70’e yakını tamamlanmış durumda.

İki bloğun temellerine başlandı ve inşaat hızla devam ediyor.
Metropol Kule toplam 57 kat olarak tasarlandı. Karma fonksiyonlu Metropol Kule’nin lobisinde çok amaçlı toplantı ve performans alanları, 55.-56. katlarda penthouse daireler, 57. katta Metropol İstanbul Seyir Terası olacak. Metropol Kule’de ayrıca 17 asansör bulunuyor. Metropol Kule’de 1 adet yangın asansörü tüm birimlere hizmet edecek. Proje genelinde ise podyum hariç Metropol Kule, B ve C Bloklarda toplam 56 asansör bulunuyor.


Metropol İstanbul Projesi hakkında bilgi için www.metropolistanbul.com

Varyap hakkında bilgi için www.varyap.com

Proje Bilgisi: Metropol Istanbul