İstanbul, finans merkezi popülaritesini yitiriyor

İstanbul, yılda iki kez yayınlanan Global Finans Merkezleri Endeksi'ne göre, Nisan ayından bugüne 12 sıra birden geriledi.

İstanbul, finans merkezi popülaritesini yitiriyor

Türkiye ekonomisindeki problemler, bölgesel ve konjontürel politik baskıyla birleşince, İstanbul'un global finans merkezi olma kimliğinde önemli bir düşüş yaşandı. Mart ve Eylül aylarında yılda iki ke yayınlanan Global Finans Merkezleri Endeksi Listesi'nde istanbul 12 sıra birden geriledi. 

İstanbul global finans merkezi kimliğini yitiriyor mu?
İngiltere merkezli olarak faaliyet gösteren ve endeksi 2007 yılından bu yana yayınlayan "Z/Yen Group" isimli danışmanlık firması tarafından hazırlanan "Global Finans Merkezleri Endeksi-Global Financial Cender Index-GFCI"'ye göre İstanbul 57 sıraya geriledi. Mega kent Nisan ayında 45. sırada bulunuyordu. 

Geçen yıla kıyasla 10 sıra düşüş
Verilere göre İstanbul geçen yılın aynı döneminde 47. sırada yer almıştı. Böylece İstanbul son bir sene içinde 10 sıralık bir düşüş yaşamış oldu. İstanbul'un rating puanı ise 16 puanlık düşüş yaşadı ve 636'dan 620'ye geriledi. 

Londra ve New York ilk sırada
GFCI verilerine göre dünyanın en önemli global merkezleri arasında ilk beş sıra değişmedi. İlk sırada İngiltere'nin başkenti Londra yer alırken, ikinci sırada New York, üçüncü sırada ise Singapur yer aldı. Listenin dördüncü ve beşinci sıralarında ise Hong Kong ve Tokyo yer aldı.