İstanbul Finans Merkezi'nin temeli 14 Ekim'de atılıyor

2020 yılında tamamlanması planlanan İstanbul Finans Merkezi'nin temeli 14 Ekim'de Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte atılacak

İstanbul Finans Merkezi'nin temeli 14 Ekim'de atılıyor

2020 yılında tamamlanması planlanan İstanbul Finans Merkezi'nin temeli 14 Ekim'de Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte atılacak. İstanbul'u dünyadaki 25 küresel finans merkezi arasına sokmak ve Türkiye'nin finansal gelişmişlik açısından ilk 30 ülke içinde yer almasını sağlamak için yapılan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde temel atma aşamasına gelindi. 

İstanbul Finans Merkezi'nde yapılacak olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) binalarının temeli 14 Ekim 2016 Cuma günü Başbakan Binali Yıldırım ve bakanların da katıldığı bir törenle atılacak. 

İlk kazmanın 2014 yılında vurulduğu İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinde, 3 milyon 200 bin metrekarelik projenin tüm hafriyat işleri, zemin iyileştirilmesi, ortak altyapı ve ulaşım yolları, kapalı ve açık otoparkları tamamlanırken, çok sayıda inşaat firması kendilerine ait arsalarda projelerini başlattı. 

BDDK ve SPK binaları için 14 Ekim'den sonra inşaat çalışmaları başlıyor. İstanbul Fİnans Merkezi'nin (İFM) 2018 yılı sonunda kısmen tamamlanması ile 2020 yılına kadar da etaplar halinde tamamlanması planlanıyor.