İstanbul Finans Zirvesi, devleri buluşturdu

Bugün başlayan ve Türkiye'yi de etkileyen küresel likidite krizinin ele alındığı 6. İstanbul Finans Zirvesi, iş ve bürokrasi dünyasının en önemli isimlerini bir araya getirdi.

İstanbul Finans Zirvesi, devleri buluşturdu

İstanbul Hilton'da bugün start alan 6. İstanbul Finans Zirvesi, ekonomi ve siyaset dünyasının zirvesindeki isimleri bir araya getirdi. Ana temasını "Düşük Büyüme ve Düşük Faiz Ortamında Yol Almak" olarak  belirleyeyen buluşmada, enflasyon sorunu ve faizlerin düşürülmesi yolunda alınması gereken ekonomik önlemler tartışıldı. 

Sığınmacıların yükü en çok Türkiye'nin omuzlarında
Toplantıda yaptığı açılış konuşmasında dünyanın gözleri önünde yerinden yurdundan olan insanların Akdeniz'de yaşadığı facialara dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz,Türkiye'nin sığınılan ülkeler açısından dünyada birinci olduğunun altını çizdi. Yılmaz, Türkiye'nin devleti ve milleti ile bu zor yükü omuzladığını belirterek, bu ağır yükün global düzeyde siyasi ve ekonomik odaklarca karşılanması gerektiğine vurgu yaptı.

İstanbul Finans Zirvesi, devleri buluşturdu

Enerji ihtiyacımız büyüyor mu?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun
da Türkiye'nin enerji talep artışında Çin'den sonra dünyada ikinci sırada geldiğini söyledi. Alaboyun, ülke ekonomisindeki büyüme hamlesinin gereksinim duyulan enerjiyi karşılama açısından yeni enerji yatırımlarının taşıdığı öneme dikkat çekerek 

"Türkiye son 10 yıldaki ekonomik büyümesine bağlı şekilde, dünyada özel bir yere sahip. Bu anlamda en hızlı büyüyen enerji piyasalarından biridir. Enerji yatırımlarının arzu edilen seviyelere ulaşması için farklı finansman modellerinin geliştirilmesi kaçınılmazdır. " ifadelerini kullandı.

İstanbul Finans Zirvesi, devleri buluşturdu

Enerjide ibre özel sektöre döndü
2002 yılında kamunun yüzde 65 olan enerji payının bugün itibarıyla yüzde 35'e gerilediğini, enerji üretim varlıklarının özelleştirilmesinin ardından oluşacak rekabetçi yapının yeni ufuklar kazandırma açısından değer taşıdığını vurgulayan Alaboyun, 2023 hedefleri doğrultusunda da bugünkü parametrelerin neredeyse ikiye katlanması zorunluluğuna da dikkat çekti. 

Toplantıda konuşan Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç de Borsa İstanbul'un en önemli hedeflerinin başında Balkanlar, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğuyu kapsayan bir bölgesel borsa ağı oluşturmak olduğunu belirterek:

"Bu kapsamda 2013'te Karadağ Borsası'na yüzde 24.4 ortak olarak Baku, Saraybosna ve Kırgızistan ile birlikte yapıtırım yapılan borsa sayısını 4'e çıkardık..."dedi.