İstanbul halen yatırım için zor bir kent

Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, yabancıların İstanbula ilgisinin yatırıma dönüşmesi için 2 - 3 yıllık bir perspektife ihtiyaç olduğunu söyledi

25 Şubat 2013 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
PwC ve ULI tarafından yayımlanan "Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2013" Raporuna göre İstanbul Avrupa'nın en popüler şehri oldu, ama yatırımları çekemiyor. Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, perakende sektörü ve AVM yatırımları açısından raporu emlakwebtv'ye değerlendirdi.

Gayrimenkul yatırımnları açısından uluslararası yatırımcıların Türkiye ilgisin oldukçe yüksek olduğunu ancak işlem gerçekleşmediğini kaydeden Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, geçtiğimiz İstanbul'da Londra'nın yüzde biri oranında işlem gerçekleştiğini kaydetti. Kodal, bunun temel sebeplerinden birinin alıcıyla yatırımcı arasındaki getiri beklentileri arasındaki ciddi farklar olduğunu belirtti. Alıcının bugün New York'ta veya Londra'da yapacağı yatırımda getirilerin yüzde 6, 7'ler seviyesindeyken, İstanbul'da bu yüzde 6, 7 getiri beklentilerinin cazip gelmediğini ifade eden Kodal, alıcıyla satıcı arasındaki bu farkın kapanmamış olduğunu vurguladı.

Likidite sorunu uluslar arası yatırımları engelliyor
Diğer taraftan likidite problemi olduğunu belirten Kodal, uluslararası yatımcılar bu pazara yatırım yaptıklarında bunu realize etme şanları pek yok. Türkiye'de yani inlikid bir pazar kurumsal yatırımcılar açısından. Üçüncüsü de özellikle mevzuatla ilgili geçtiğimiz 3, 4 yılda ciddi farklılıklar oldu. Mevzuatlarda negatif değişiklikler de oldu, belirsizlikler söz konusu, GYO'ların vergi avantajının kaldırılması, borçlar kanunuyla kira kontratlarına getirilen sınırlamar gibi bir çok belirsizlik var. Özellikle ticari gayrimenkulde işlem sayısının az olduğunu görüyoruz.

İstanbulu büyüme potansiyeli popüler kılıyor
Hakan Kodal, uluslararsı yatırımcılar açısından Türkiye'yi popüler kılan noktaları ise şöyle ifade etti: "İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin nüfus artışı önemli. İstanbul ekonomik ve uluslararası merkez haline geldi. İstanbul artık sadece tarihi bir merkez değil, alışveriş, eğlence ve bir turizm merkezi haline de geliyor. Aynı zamanda finans merkezi olma yolunda da önemli adımlar atıldı. Böyle balıldığında İstanbul'un büyüme potansiyeli nedeniyle İstanbul poüler şehirler sıralamasında üst sıralarda yer alıyor"

Halen İstanbul yatırım için kolay bir kent değil
İstanbul'a olan ilgilin yatırıma dönüşebilmesi için İstanbul'un 2, 3 yıllık bir gelecek perspektifine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Hakan Kodal, "Bunun temel sebeplerinden bir tanesi İstanbul halen yatırım yapmak için kolay bir kent değil. Aynı zamanda çok ciddi bir yerli sermaye var. Doğu Avrupa ülkelerinde tamamıyla uluslararası yatırımcıların ağırlığı var. Türkiye'de yerli sermaye de çok ciddi bir rekabet oluşturuyor ve çok seri karar alıp, çok seri yatırımlar yapabiliyor" dedi.