İstanbul Inn’le engelsiz binalar

İstanbul Inn markasıyla engelsiz binalar üretecek Ünal İnşaat, Amerikalı engelsiz bina tasarımcısı Richard Duncan’ı İstanbul’da ağırlayacak

4 Temmuz 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş

Ünal İnşaat, İstanbul Inn markasıyla, İstanbul’un merkezi yerlerinde engelsiz projeler üretecek. Emlakwebtv Genel Yayın Koordinatörü Bülent Yoldaş, Ünal İnşaat’ın Akaretler Sıraevler’deki ofisinde Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cem Altıntaş’ın konuğu oldu.
Cem Altıntaş İstanbul’da geliştirecekleri projeler için İstanbul Inn markasını oluşturduklarını ifade ederek, İstanbul Inn markasını üç temel üzerine oturttuklarını kaydetti.
31 Aralık’ta teslimleri gerçekleşecek  32 konutluk butik proje İstanbul Inn Bomonti projesinin ardından , Ünal İnşaat, 300 dairelik İstanbul Inn Zeytinburnu projesini Ocak 2013’te satışa sunacak. Şirket ayrıca Temmuz ayında İkitelli Organize sanayi Bölgesi’nde inşa edeceği ofis projesini temmuzda satışa çıkartacak.

Bomonti’de satışlar bitmek üzere
Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cem Altıntaş da yeni yapılanma döneminde üç bölgeye yoğunlaştıklarını ve engelleri kaldıracak projeler yapacaklarını belirterek, bunların Bomonti, İkitelli ve Zeytinburnu olduğunu söyledi.  Altıntaş, Bomonti’de 3 bin 200 metrekarelik arsada İstanbul Inn Bomonti projesini satışa sunduklarını anlatarak, “Proje 32 özel daireden oluşuyor. Proje ilgi gördü ve satışı süren 5 daire kaldı. 31 Aralık’ta teslim edeceğiz” dedi. Projenin tamamen engellilere yönelik yapıldığını vurgulayan Altıntaş, projenin daha çok yabancı yatırımcılar tarafından tercih edildiğini söyledi. İngiliz, Çin ve Mısırlıların projeden daire aldığını dile getiren Altıntaş, “Bölgede rayiçler 3 bin 500 ile 6 bin dolar arasında değişiyor. Biz ise metrekaresi 2 bin dolardan başladık ve şu anda 2 bin 800 dolara çıktı” dedi.

Zeytinburnu’na 300 daire
Cem Altıntaş, diğer projenin de Zeyinburnu’nda olduğunu söyleyerek, 11 bin metrekarelik arsada 300 daire yapacaklarını belirtti. 60 ile 163 metrekare arasında stüdyodan 3+1’e kadar farklı dairelerin bulunacağı projede ticari ünitelere de yer vereceklerinin altını çizen Altıntaş, “İstanbul Inn Zeytinburnu 2013 başında satışa çıkacak. Metrekaresi 3 bin 500 dolar civarında olacak. Şimdi projeler hazırlanıyor” dedi.

İkitelli Temmuz’da satışa çıkıyor
Cem Altıntaş, İstanbul Inn İkitelli projesinde ise doğanın değişik formlarından etkilendiklerini anlatarak, 45 bağımsız birimden oluşan projede temmuz ayında satışa çıkacaklarını açıkladı. Altıntaş, projede metrekare fiyatlarının 3 bin lira seviyesinde olacağının altını çizerek, projenin ilginç mimarisiyle dikkat çektiğini söyledi. El Cezire televizyonunun projeyi stüdyo yapmak istediğini fakat 9 metre tavan yüksekliği aradığını ifade eden Altıntaş, “Bolywood filmleri çekeceklerdi ama tavan yüksekliklerimiz uymadı” diye konuştu.

Richard Duncan’ı İstanbul’a getiriyor
Eylül ayında İstanbul Inn markasının tanıtımını yapmaya hazırlanan Ünal İnşaat, dünyaca ünlü engelsiz bina tasarımcısı Amerikalı Richard Duncan’ı da İstanbul’da ağırlayacak. Richard Duncan’ı ders vermek üzere Türkiye’ye getireceklerini anlatan altıntaş, “Geldiğinde mimari gurubumuza engelsiz tasarımla ilgili eğitim verecek. Onun fikirlerini projede ve malzemelerde kullanacağız. Bunun için özel malzeme siparişleri vereceğiz” dedi.
RL Mace Evrensel Tasarım Enstitüsü Direktörü Richard Duncan, engelsiz mimari tasarım ve engelsiz ürün alanındaki çalışmalarını 25 yıldır sürdürüyor. Amerika’nın birçok eyaletinde çevreci ve ekonomik ev üretimiyle ilgili konferanslar veren Duncan’ın çalışmaları arasında yaşlı ve engeller için kolay ulaşımlı konut üretimi, erişilebilir ulaşım sistemi gibi konular yer alıyor.