İstanbul-İzmir arası 78 kilometre kısaldı

İstanbul'dan körfezi dolaşarak 9 saatte, Eskihisar - Topçular feribotu ile 8 saatte gidilen İzmir'e ulaşım Osmangazi Köprüsü'nün açılması ile 78 kilometre kısaldı.

İstanbul-İzmir arası 78 kilometre kısaldı

İstanbul'dan körfezi dolaşarak 9 saatte, Eskihisar - Topçular feribotu ile 8 saatte gidilen İzmir'e ulaşım Osmangazi Köprüsü'nün açılması ile 78 kilometre kısaldı. 

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin en önemli ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü açıldı. Otoyolun tamamının ise 2018 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Otoyol projesinin tamamı bittiğinde bugün neredeyse 9 saat süren İstanbul-İzmir arası seyahat süresi 4 saate kadar inecek. 

Toplam 427 kilometre uzunluğunda

Nurol, Özaltın, Makyon, Astaldi ve Göçay konsorsiyumu tarafından yapılan Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyol Projesi, 377 kilometre otoyol ve 44 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 kilometre uzunluğunda. Proje, güzetgah boyunca yapılması gereken ek çalışmalar ile 384 kilometre otoyol ve 43 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 427 kilometre uzunluğa göre projelendirildi. 

Körfezi geçmek 6 dakika sürüyor

Otoyol projesinde bu yıl sonuna kadar Gemlik-Bursa'ya kadar olan kısım ve Kemalpaşa-İzmir-Bornova arasındaki kısım da hizmete açılacak. Önceki gün açılan Osmangazi Köprüsü ile körfezi geçmek 6 dakika sürüyor. Bir diğer alternatif olan Eskihisar-Topçular feribotu ile geçiş ise 45 dakika sürüyor. Çok fazla tercih edilmeyen yöntem olan körfezi dolaşarak geçmek ise neredeyse 1 saati aşıyor.