İstanbul-İzmir otoyolunun gişeleri hazırlandı

İstanbul İzmir arası seyahat süresini 3,5 saat azaltacak olan Gebze-İzmir otoyolu projesinin gişeleri hazırlandı

İstanbul-İzmir otoyolunun gişeleri hazırlandı

İstanbul İzmir arası seyahat süresini 3,5 saat azaltacak olan Gebze-İzmir otoyolu projesinin gişeleri hazırlandı. Projenin ilk trafiğe açılması planlanan Gebze-Orhangazi kısmında sistemin Ana Kontrol Merkezi ve Altınova Kavşağı Gişe Alanında kurulu ücret gişeleri hazırlandı.Teslim edilen sistemlerin ise kullanıcı eğitimlerine başlandı. 

OGS, HGS, kredi kartı ve nakit ödemelerin tamamını kabul eden gişeler kullanılacak. Aynı zamanda, OGS ve HGS gibi elektronik ödemeler için anında bakiye sorgulaması yapılabilecek. Kullanıcılar bu sistem ile geçiş için bakiyelerinin yeterli olup olmadığını kontrol edebilecek. Giriş ve çıkışlarda ise araçların ön ve arka plakaları için otomatik plaka tanıma teknolojisi kullanılacak. Sistemde aynı zamanda, denetimler için bağımsız araç sayma ve sınıflandırma özellikleri de yer alıyor.

İstanbul-İzmir otoyolunun gişeleri hazırlandı

Günlük 4 milyon dolar
433 kilometre uzunluğunda olacak olan projenin büyüklüğü 10 milyar dolar değerinde. 1 milyar 350 milyon dolarlık finansmanın 8 Türk bankasından sağlandığı otoyol projesinin yapım süresi 7 yıl olarak belirlendi. Toplam 10 milyon dolarlık olan proje, 50 ülkenin yıllık bütçesinden daha büyük. Proje için günlük 4 milyon dolar harcanıyor. 

Proje dahilinde yer alan Körfez köprüsü ile karayolu ile 1 saat 10 dakika, feribot ile 1 saat süren Gebze-Yalova arası 6 dakikaya düşecek. Köprüyü kullanacak olan otomobiller için geçiş ücretinin 35 dolar, kamyon ve otobüsler için geçiş ücretinin ise 50 dolar olması bekleniyor. İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün Ocak 2016'da tamamlanması planlanıyor.