İstanbul konut fiyat artış hızında dünya liderliğine oynuyor

Dünyanın 150 kentini baz alan değerlendirmede İstanbul, son 1 yıl içinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği üçüncü kent oldu. İlk iki sırada Çin'den Şenzhen ve Şanghay yer aldı

İstanbul konut fiyat artış hızında dünya liderliğine oynuyor

İngiliz Knight Frank şirketi, dünyanın 150 kentini baz alan "Global Şehir Endeksi" araştırmasının sonuçlarını dünya kamuoyu ile paylaştı. Raporda son bir sene içerisinde tüm dünyada konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehirler sıralamasında İstanbul üçüncü sırada yer aldı. Listenin ilk sırasında yüzde 62'lik artışla Şenzhen, ikinci sırada ise yüzde 30'luk artışla Şanghay yer aldı. İstanbul'daki artış ise yüzde 20 düzeyinde gerçekleşti. 

İlk 5'te 4 Çin kenti
Listenin 3. sırasında yer alan İstanbul'u takip eden kentlerin de Çin'e ait olması dikkat çekti. Dördüncü sırada Nanjing, beşinci sırada ise Pekin yer aldı. Bu kentlerdeki artış sırasıyla yüzde 17.8 ve yüzde 17.6 oldu. Listenin ilk 10'unda yer alan bir diğer Türkiye şehri İzmir, yüzde 16'lık artış ivmesiyle 9. sırada yer aldı. Ankara ise yüzde 10'luk artışla 27. sıraya yerleşti. Listeye 6. sıradan giren Stockholm ise yüzde 17.4 ile Avrupa'nın en yüksek artışına tanıklık eden kenti oldu. 

İstanbul konut fiyat artış hızında dünya liderliğine oynuyor

Konut fiyatlarındaki düşüşler
Son bir senede konut fiyatlarının en büyük düşüş yaşadığı kent ise İskoçya'nın Aberdeen şehri oldu. Yüzde 11.3'lük düşüş yaşayan bu kenti yüzde 8.2 ile Çin'in Taipei ve yüzde 8.1 ile Rusya'nın başkenti Moskova izledi. Selanik ve Sevilla'da değer kaybı yüzde 6.7 olurken, bir Hindistan kenti Jaipur'da düşüş yüzde 5.2 düzeyinde oldu. 

Listenin ilk 10 sırasında yer alan diğer kentler Cenova, Hong Kong, Darwin ve Halifax oldu. Bu kentlerdeki düşüş sırasıyla yüzde 5.1, 5.0, 4.9 ve 4.6 olarak gerçekleşti. 

Dünyanın dev kentlerindeki durum
Dünyanın en önemli kentlerinden Londra'da yıllık fiyat artışı yüzde 15.2, Amsterdam ise yüzde 10.6 düzeyinde gerçekleti. New York'taki artışlar yüzde 2.2, Barcelona'daki artışlar ise yüzde 8.2 düzeyinde seyrederken, Paris'te yüzde 0.2'lik kayıp yaşandı.