İstanbul Le Corbusier sergisine hazır

Modern Mimari'nin en önemli isimlerinden Le Corbusier'in yapıtlarının bir bölümü 9 Mart-8 Nisan'a kadar İstanbul'da sergilenecek

İstanbul Le Corbusier sergisine hazır

Modern Mimari'nin en tanınmış isimlerinden biri olan Le Corbusier'in yarım asıra yayılan yapıtlarının bir kısmı, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve Seranit Grup'un girişimleriyle İstanbul'da sergilenecek Mart ayında açılacak "Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin" isimli sergi ile izleyicilere açılacak olan sergiye Fondation Le Corbusier de destek sunacak. Sergiye konu olacak seçki, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden'in son bey yılda oluşturduğu Le Corbusier portfolyosundan edinilecek.

Ölümünün 50. yılında Le Corbusier
Söz konusu sergi, hem ölümünün 50. yılında Le Corbusier'in imza attığı işlerin anımsanması, hem de mimarlık, fotoğraf ve metin arasındaki ilişki biçimi üzerine düşünce geliştirmek üzerine tasarlandı. Küratörlüğünü Burcu Kütükcüoğlu'nun yapacağı sergi, mimarın önemli yapıtları ve güncel durumlar arasındaki kıyaslama için de önemli olanaklar sunuyor. 

Le Corbusier sergisi ne zaman?
Le Corbusier ergisi 9 Mart-8 Nisan 2016 tarihleri arasında Teşvikiye Galeri Işık'ta gerçekleştirilecek. 2011’de Le Corbusier’in Doğu Gezisi’nin yüzüncü yılı nedeniyle Santralİstanbul’da açtığı sergi için mimarın işlerini fotoğraflamaya başlayan ve aynı zamanda İstanbulSMD üyesi olan Cemal Emden,  Avrupa, Asya ve Amerika’da yaptığı çok sayıda çekim ile bu konudaki çalışmalarını geliştirdi.