İstanbul metro hatlarında ATM dönemi yeniden başladı

Ocak 2017'de yaşanan ihale süreci ile birlikte metro istasyonlarından sökülen banka ATM'leri yeniden hizmete alındı

İstanbul metro hatlarında ATM dönemi yeniden başladı

İstanbul metro istasyonlarınde yeni ATM dönemi başladı. Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilen ihale sürecinde başlayan söküm işlemlerinin ardından, geçen hafta içinde ATM montajlarına başlandı.

İstanbul metrolarında ATM'ler hizmet vermeye başladı
İstanbul metro istasyonlarında ATM dönemi geçen haftadan itibaren yeniden başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince Mayıs ayında başlayan kabin yerleştirme işlemleri, kabinlerin montajı ile birlikte devam etti. Bankaların ATM cihazlarını yerleştirme ve sürecin aktif hale gelme işlemleri ise yaklaşık 1 ayı buldu. 

Montaj işlemleri Taksim'den başladı
İstanbul metrolarına yeni ATM'lerin montajı için ise Taksim gibi önemli merkezlerden başladı. Konuyla ilgili bilgi aktaran yetkililer, halen tüm metro istasyonlarındaki ATM'lerin yüzde yüz aktifleştirilemediğini ve önümüzdeki hafta içinde cihazların tamamının hizmete alınmasının beklendiğini açıkladı. 

Metrodaki ATM'lere düzen geldi
Daha önce metro istasyonlarında farklı yerlerde, dağınık ve düzensiz olarak dağılmış halde bulunan ATM'ler, yeni düzenlemeyle birlikte bir arada yer almaya başladı. İhale sürecinin ardından kimi duraklarda da bankaların değiştiği, kimilerinde ise banka sayısının artırıldığı gözlemlendi. 

İhale sürecinde neler yaşanmıştı?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu Metro A.Ş. tarafından açılan ATM ihalesinde Türkiye'nin en önemli bankaları arasında rekabet yaşanmıştı. Ziraat Bankası, Garanti, Halkbank, Akbank, İş Bankası gibi kuruluşların rekabetiyle ihale yapılan güzergah da 5'e bölünmüş oldu. Açık artırma usulüyle gerçekleşen ihalede fiyatların 3 sene önceki bedellere kıyasla 2 kat yukarıya sıçradığı gözlemlendi. İhale sonrasında Anadolu Yakası'ndaki en düşük kiralama yılda 180 bin, en yüksek fiyat ise 650 bin TL oldu. Anadolu Yakası'nın en gözde hattı Kartal-Kadıköy olurken, Avrupa Yakası'nda en büyük ilgiyi, Marmaray ile Yenikapı'nın birleşme lokasyonu çekti.