İstanbul, ofis pazarında Dubai ile yarışıyor

Son yıllardaki atılımıyla uluslararası iş ağının merkezlerinden biri haline gelen İstanbul 4 milyon metrekarelik nüfus stokuna sahip... Bu orana, kısa vadede 1.4 milyon metrekarelik ofis stokunun eklenmesi bekleniyor

İstanbul, ofis pazarında Dubai ile yarışıyor

Son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlarla uluslararası şirketlerin dikkatini çeken İstanbul bugün itibarıyla 1 milon metrekarelik ofis stokuna sahip olduğunu belirten Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, 2016 yılına kadar var olan arza 1.4 milyon metrekarelik bir ofis stokunun daha ekleneceğini söyledi. Erol, İstanbul'da yalnızca 2015 yılının ilk üç çeyreğinde 110 bin metrekarelik ofis işlemi gerçekleştirildiğini de vurgulayarak:

“Önümüzdeki yılın sonunda var olan mevcut arza 1.4 milyon metrekare ofis stoku eklenerek,  2017 yılında bu rakamın 6.5 milyon metrekarelere çıkması bekleniyor. " dedi.

 

İstanbul, ofis pazarında Dubai ile yarışıyor

 

2014 yılının çok üzerindeyiz
Erol, 2014 yılında gerçekleştirilen metrekare arzının 3.7 milyon olduğunu ve ofis gayrimenkul piyasasında arzın giderek yükseldiğini de vurguladı. Açıklamasında, artan arzın boşluk oranlarının negatif yönde etkiye neden olduğu görüşüne rağmen, talebe yönelik geliştirilen projelerin uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldüreceğini de belirten Erol:

"Yerli ve yabancı kurumsal firmalardan uzun soluklu talepler alıyoruz. Ofis yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına bağlı olarak yükselen ofis kiraları, ofis yatırımlarının getirisinin konut yatırımlarının getirisinden daha yüksek olmasına zemin hazırlıyor." dedi. 

Türkiye Dubai ile yarışıyor
Lokasyon olarak İstanbul'un Dubai dışında rakipsiz olduğunu ve özellikle Merkezi İş Alanı olarak adlandırılan bölgelerde uluslararası standartlara sahip ofislere ilginin sürdüğünü de söyleyen Erol, gelişen metro ağı ile Anadolu Yakasının da yükselen bir ilgiyle karşılaştığını belirtti. Erol, bu bölgelerde bina ve lokasyona göre farklılaşmakla birlikte metrekare fiyatlarının 20-45 dolar arasında değişkenlik gösterdiğini söyledi. 

 

Firma Bilgisi: Keller Williams