İstanbul ofis pazarında son durum

İstanbul ofis pazarında ofis stoku, yeni geliştirilen ve inşaat halindeki 2.3 milyon metrekarelik sunumla birlikte 4.5 milyon metrekare düzeyine ulaştı. Bu oranın 3 yıl içinde 6.9 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor

İstanbul ofis pazarında son durum

İstanbul ofis pazarında stoklar büyük bir hızla büyüyor. EVA Gayrimenkul tarafından hazırlanan 2016 yılının II. Çeyreğine ilişkin "İstanbul Ofis Piyasası Sektör Raporu"na göre, inşaat halindeki 2.3 milyon metrekarelik stokla birlikte 4.5 milyon metrekare düzeyine ulaşıldı. Bu oranın 3 yıl içinde 6.9 milyon metrekareyi geçmesi bekleniyor.

Avrupa yakasının gözdesi: Levent-Etiler
Avrupa yakasından en yüksek doluluk oranın sahip bölgenin Şişli-Mecidiyeköy aksı olduğunu vurgulayan EVA Gayrimenkul raporu, bu bölgedeki en yüksek ortalama kira birim değerinin de 30.2/metrekare/ay düzeyinde olduğunu gösteriyor. Avrupa yakasının bütününde ise A sınıfı ofislerde ortalama metrekare birim fiyatları 16-33 metrekare düzeyinde. Bununla birlikte fiyatların özel bazı projelerde 45 dolar/metrekare/ay düzeyine çıkabildiği de gözlemlenebiliyor. Diğer taraftan Maslak bölgesindeki ofislerde ortalama metrekare fiyatları 16 dolar düzeyinde.

Raporda şu noktalara dikkat çekiliyor:

- Avrupa Yakası'nın en düşük kira ortalamasına sahip lokasyonu ise Havaalanı bölgesi olarak gösteriliyor.
- Özellikle B sınıfı ofislerde en düşük fiyatlar burada. İstisnalar olmakla birlikte ağırlıklı ortalama A sınıfı ofislerde 12 dolar/metrekare, B sınıfı için ise 9 dolar metrekare düzeyinde...

Anadolu Yakası'nda en yüksek kira bedeli: Ataşehir ve Kozyatağı
EVA Gayrimenkul Raporu'nda Anadolu yakasına ilişkin olarak da şu veriler paylaşıldı:

 

İstanbul ofis pazarında son durum

 

- Doluluk oranının en yüksek olduğu bölge Kavacık
- En yüksek kira birim değeri ise Ataşehir ve Kadıköy-Kozyatağı. Bölgede ortalama metrekare fiyatları 22 dolar düzeyinde. B sınıfı ofislerde ise 6-16 dolar/metrekare/ay olarak belirleniyor. 
- Bölgenin en düşük kira bedeli ise Kartal-Maltepe. Bu bölgede B tipi ofis sınıfı kiraları 5-6 dolar/metrekare/ay düzeyinde. 
- Her iki yakanın da gelişme potansiyeli içiren akslarında önümüzdeki dönemde önemli bir talep bekleniyor. Kağıthane-Seyrantepe ve Kartal-Maltepe'nin bu anlamda önemli bir taleple karşılaşması bekleniyor.