İstanbul Otogarı'na tahliye emri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, işletici firmaya gönderdiği ihbarname ile 15 gün içinde İstanbul Esenler Büyük Otogarı'nı tahliye etmesini istedi. Tahliye gerekçesi ise alınan otopark ücretleri nedeniyle sözleşmenin ihlal edilmesi olarak gösterildi.

İstanbul Otogarı'na tahliye emri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler Otogarı'nı işletmekte olan firmaya gönderilen ihbarname ile, otogarın 15 gün içinde tahliye edilmesi istendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul 17. Noterliği aracılığıyla gönderilen yazıda, tahliye gerekçesi olarak da "sözleşmeye aykırı biçimde" amacına aykırı kullanımı gösterildi. 

Gerekçe otopark ücreti alınması
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Büyük Esenler Otogarı'nı işletmekte olan "Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği"ne yönelik olarak hazırlanan ihbarname, hakkında hapis cezası bulunan Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk'ün sosyal medya hesabından paylaşıldı. 

İhbarnamede yapılan sözleşmeye aykırılk tespit edildiği ve işletme hakkı tanınan şirketin otoparklardan ücret alınmasına dair bir hakkının bulunmadığına vurgu yapılarak: "Derneğiniz veya Şirket tarafından otopark ücreti alınması suretiyle sözleşme ihlal edilmiştir..." ifadelerine yer verildi

İBB'ye itiraz: Bu tahliye gerekçesi değildir
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Avrasya Terminal İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yıldırım, firma sözleşmesinin 2019 yılına kadar devam etmekte olduğunu hatırlatarak:

"Otoparklardan para alınması sözleşme iptali ve tahliye için yeterli değil. Kaldı ki sözleşme yüklü tazminatı içeriyor. İBB bu yükün altından kalkamaz..." dedi.