İstanbul Otogarında tahliye tartışması büyüyor

İstanbul Otogarı'nın 15 gün içinde tahliye edileceği yönünde yapılan haberleri yalanlayan İBB, uyarının işletmeciye yönelik olduğunu açıkladı. Firma tarafından yapılan duyuruda ise: "Karar hukuksuz" denildi

İstanbul Otogarında tahliye tartışması büyüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, otopark ücretlerinin alınmaya devam edildiği ve bu bağlamda sözleşmenin ihlal edildiği gerekçesiyle 15 gün içerisinde Esenler Otogarı'nın tahliye edileceği yönündeki haberleri yalanladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinde yapılan açıklamada tahliye kararının Otogar ile ilgili değil, Otogar işletmecisine ilişkin olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

İşletmeci Otopark hükümlerine uymuyor
İşletmecinin UKOME tarafından belirlenen otoparka giriş-çıkışların ilk 25 dakika için ücretsiz olduğu yönündeki hükümlere uymadığını vurgulayan İBB, firma ile uzun süreden beri devam eden husumetler bulunduğuna da dikkat çekti. 

Avrasya Terminal'den açıklama: Karar hukuksuz
Konuyla ilgili olarak kamuoyuna yönelik bir açıklama yayınlayan Avrasya Terminal İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yıldırım da, İBB tarafından alınan kararı yargıya taşıyacaklarını belirtti. Yıldırım,  söz konusu yatırımı yap-işlet-devret modeliyle 25 seneliğine satın aldıklarını ve bu sürenin 2019 yılının 6. ayında dolduğunu vurgulayarak:

"Kanunda 25 dakikalık ücret muafiyeti bulunmaktadır. Farklı amaçlarla kullanılmaması için belediyenin istediği şekilde 25 dadikalık ücretsiz otoparklar yapılmıştır. Biletini gösteren yolculardan 25 dakika ücreti alınmamaktadır. Burası bazı  insanlar tarafından ulaşım amacı dışında kullanılmaya çalışılıyor..." dedi.