İstanbul piyasası dünya ile yarışıyor

Knight Frank tarafından hazırlanan küresel konut şehirler endeksi, konut fiyatlarının dünya genelinde yüzde 4.4, İstanbul'da ise yüzde 25 oranında artış kaydettiğini gösterdi

İstanbul piyasası dünya ile yarışıyor

Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden İngiltere merkezli Knight Frank tarafından hazırlanan "küresel konut şehirler" endeksinin son verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Dünya genelindeki 156 kenti masaya inceleyn Knight Frank araştırmasına göre İstanbul, konut piyasasının en çok değerlendiği ilk üç dünya şehrinden biri oldu.

İstanbul dünya piyasasının üstünde
Knight Frank tarafından yapılan ölçümlemeye göre dünyada konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir İngiltere'nin başkenti Londra oldu. Londra'daki artış, son bir yılda yüzde 50 düzeyini buldu. İstanbul ise Londra'nın ardından ikinci sırada yer aldı. Knight Frank araştırmasına göre İstanbul, hem Türkiye genelinde konut fiyatlarının en çok değerlendiği şehir özelliğini kazandı hem de yüzde 25'lik artışla, dünya listelerinin de ikinci sırasında yer aldı.

Listede İzmir ve Ankara da var
Knight Frank araştırmasının Türkiye açısından dikkat çeken bir diğer noktası ise İzmir ve Ankara'nın da dünyada konut fiyatlarının en çok değerlendiği ilk 10 şehir listesine girmesi oldu. Artış olanı baz alınarak değerlendirmeye alınan dünyanın ilk 20 kenti listesinde İzmir 6., Ankara ise 13. kent olma özelliği taşıdı. İzmir'deki artış yüzde 16.5, Ankara'daki artış ise yüzde 12.4 düzeyinde gerçekleşti.

 

İstanbul piyasası dünyaya yarışıyor

 

Dünyada konut fiyat artışı
Knight Frank araştırması Türkiye'de konut piyasasının değerlenme eğilimini bir kez daha göstermiş oldu. Araştırmanın sonuçlarına göre tüm dünyada ortalama yüzde 4.4 oranında artış gösteren konut fiyatları bazında Türkiye, üç büyük kenti ile dünya ülkeleri arasında dikkat çeken bir yere sahip olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.