İstanbul rekor kırdı

İngiliz Knight Frank’in Global Şehir Endeksi’nin 2016 verilerine göre son 1 yıllık fiyat hareketliliğinde İstanbul, dünya çapında ilk 3’te yer aldı.

İstanbul rekor kırdı

Dünyanın en önemli 150 şehrinde son 1 yılda konut fiyatlarındaki ortalama değişim ölçüldü.  Gayrimenkul sektöründe global çapta etkili araştırmalara imza atan İngiliz Knight Frank’in Global Şehir Endeksi’nin 2016 verilerine göre son 1 yıllık fiyat hareketliliğinde İstanbul dünya çapında ilk üçte yer alıyor. Listenin ilk sırasında Çin’den Şenzhen ve Şanghay yer alırken bu iki şehri İstanbul takip ediyor. İngiliz Knight Frank’in Global Şehir Endeksi’nin 2016 verilerine göre son 1 yıllık fiyat hareketliliğinde Çin’in yeni yükselen değeri Şenzhen’de ev fiyatlarında yüzde 62’lik artış yaşandı. Şanghay’daki artış yüzde 30 civarında olurken, İstanbul’da ev fiyatları ise  son bir yılda yüzde 20 yükseldi.  Listenin en üst sırasında yer alan bu 3 şehri yine Çin’den Nanjing ve Pekin takip etti. Bu sonuçlara göre listenin ilk 5’inde Çin’de 4 kent yer alıyor. Listede başka Türkiye şehirleri de bulunuyor. İzmir yüzde 16’lık fiyat hareketliliğiyle 9. Sırada yer alırken, Ankara da yüzde 10’luk fiyat artışıyla 27. Sırada yer alıyor.

 

İstanbul rekor kırdı

 


 

Hangi şehirler ucuzladı?
Dünyanın en önemli metropollerinden Londra’da fiyat artışı yüzde 15’te kalırken, Amsterdam’da yüzde 10, Sidney’de yüzde 9 olarak gerçekleşti. Listede fiyat düşüşü yaşayan şehirler de yer aldı. Bu kategoride de yüzde 11’le İngiltere’nin Aberdeen şehrinde en çok fiyat düşüşü yaşanırken, bu kenti yüzde 8’lik düşüşlerle Taipei ve Moskova takip etti.