İstanbul Sivas hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

Yolculuk süresinin 5 saat süreceği İstanbul Sivas hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

İstanbul Sivas hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

Sivas yüksek hızlı tren projesinde son durumu araştırdık. İstanbul'dan Sivas'a ulaşım süresini 5 saate, Ankara'ya ise 2 saate düşürecek İstanbul Sivas hızlı tren hattı ne zaman açılacak?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), İstanbul Sivas hızlı tren hattını 2017 yılında hizmete almayı hedefliyor. Projenin hizmete girmesiyle mevcut demiryolunun uzunluğu 405 kilometreye düşecek. Bu kapsamda gelecek yıl Ankara-Sivas yüksek hızlı tren YHT projesinin yapımı hızlandırılacak. Ankara-Sivas arasındaki mesafeyi 2 saate indirecek projenin 2017'de tamamlanması planlanıyor. Projenin hayata geçmesiyle 602 kilometrelik mevcut demiryolunun uzunluğu 405 kilometreye inecek.

Ankara-Sivas-Kars hızlı tren hattı, Dogu Anadolu ve Sivas'ın Türkiye'nin büyük kentlerine (İstanbul, Ankara, İzmir) daha kısa sürede ulaşımını sağlamak ve hızlı demiryolu ile bağlantısını gerçekleştirmek amacı ile Ankara - Sivas - Kars Hızlı Tren Projesi yapılması planlanmış, bu proje ile; Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas ve sonrasında Kars'a uzanan çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni demiryolu inşa edilecek.