İstanbul taksilerinde kart dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mega kentte İstanbulkart dönemini başlatmaya hazırlanıyor. İtaksi uygulaması ile vatandaşlar isterlerse ödemelerini İstanbulkart ile yapabilecek

İstanbul taksilerinde kart dönemi

İstanbul taksilerinde kart dönemi başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan İtaksi uygulamasıyla vatandaşlar diledikleri takdirde ödemelerini İstanbulkart ile yapabilecek. İtaksi uygulaması kredi kartı ve diğer akıllı ödeme sistemlerinin ulaşım ağına entegrasyonunun sağlanmasını amaçlanıyor.

İlk etapta 4 bin taksi
İstanbul'da boş gezmekte olan taksileri kentin farklı lokasyonlarındaki müşterilerle buluşturmayı hedefleyen İtaksi ilk etapta 4 bin pilot taksi üzerinde denenecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk etap çalışma için 4 bin taksiye ekipman montajı yapacak. İlk etap taksileri ise çalışma ruhsatnamelerinini süreleri bitenlerden seçilecek. İkinci etapta ise 17 bin 395 adet taksinin sisteme dahil olması hedefleniyor. 

İtaksi uygulaması nasıl işleyecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen İtaksi uygulaması ile yetkilendirilmiş ve sisteme kaydedilmiş araçlara, akıllı telefonlar üzerinden yolcu sorgulama ve çağrıları yönlendirilecek. Uygulamayla birlikte, kullanıcıya kendi tercihleri doğrultusunda en uygun güzergah alternatiflerinin sunulması da mümkün hale gelecek. Toplu ulaşım hizmetine erişimi kolaylaştırmayı hedefleyen İtaksi ile birlikte trafikte boş dolaşan taksi sayısının da azaltılması ve trafik yoğunluğunun minimum seviyeye çekilmesi amaçlanıyor.